The Barony. Rozproszony hotel

The Barony. Rozproszony hotel

The Barony, zdj. Scott Brownrigg

Brytyjska praktyka architektoniczna Scott Brownrigg zaprojektuje i zrealizuje inwestycję The Barony – nowy obiekt turystyczny i kulturalny w East Ayrshire w Szkocji. Zespół architektów dołożył wszelkich starań, by opracować taką koncepcję zabudowy, która będzie jednocześnie funkcjonalna i atrakcyjna dla odwiedzających. Projekt powstaje w ścisłej współpracy z międzynarodowym konsultantem ds. turystyki, profesorem Terrym Stevensem.

Projekt, który powstanie na terenie dawnej kopalni węgla, zakłada stworzenie 344 willi, centrum odnowy biologicznej i dla odwiedzających oraz połaci ekologicznych upraw i centrum badawczego. Architekci wykorzystali ukształtowanie charakterystyczne dla terenów leżących wzdłuż rzeki Lugar Water, wpisując w nie nowe zabudowania i inne elementy krajobrazu. Projektując, zwracali uwagę na położenie dawnej zabudowy, która była częścią zamkniętej przed laty kopalni węgla – to mury dawnych budynków będą wyznaczać granicę między ośrodkiem a „resztą świata”.

The Barony, zdj. Scott Brownrigg

 

The Barony to ośrodek w stylu „rozproszonego hotelu”. Niespotykaną zabudowę tworzy mieszanka willi, domków na drzewach i kopuł geodezyjnych. Projektantom zależało na tym, by wizualnie odseparować zabudowę od otoczenia – w ich założeniu ma to zbudować atmosferę izolacji od gwaru i pośpiechu codzienności, pomagać w relaksacji i odzyskiwaniu sił witalnych. Właśnie dlatego budynek recepcji zostanie symbolicznie i wizualnie „odcięty” od otoczenia za pomocą kamiennej ściany, symbolizującej próg pomiędzy codziennym, szarym życiem a wakacyjnym pobytem na łonie natury.

The Barony, zdj. Scott Brownrigg

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.