Tikva. Najnowszy projekt Studia Libeskind

Tikva. Najnowszy projekt Studia Libeskind

Muzeum Żydowskie Tikva, zdj. Studio Libeskind

Nowojorskie biuro Studio Libeskind prezentuje nowy projekt Muzeum Żydowskiego Tikva, które stanie w mieście Belém w Lizbonie. Muzeum o powierzchni 3869 metrów kwadratowych roztoczy przez zwiedzającymi widok na lokalne zabytki i rzekę Tag.

Białą geometryczną fasadę muzeum przełamują ceramiczne płyty w kolorze błękitu. Kolory i kształty nawiązują do tradycji Żydów, jednocześnie ukazując współczesny wymiar tego społeczeństwa jako narodu oraz wspólnoty religijnej. Jak podkreślają architekci ze Studia Libeskind, w Muzeum Żydowskim Tikva znajdą się przestrzenie wystawowe, które „opowiedzą niewypowiedzianą jeszcze historię Żydów w Portugalii, ze szczególnym uwzględnieniem ich wyjątkowej kultury […] Ma to być projekt jednocześnie wybiegający w przyszłość i celebrujący współistnienie różnych kultur i religii”.

Muzeum Żydowskie Tikva, zdj. Studio Libeskind

 

Bryła muzeum zostanie podzielona na pięć sąsiadujących ze sobą segmentów, oznaczających pięć liter w hebrajskim słowie „tikva”, które oznacza nadzieję. Poszczególne segmenty muzeum zostaną odseparowane od siebie pochyłymi ścianami, dzięki którym forma budynku nabierze niestandardowego, oryginalnego charakteru. Wszystkie skośne ściany zostaną pokryte azulejos, rodzajem tradycyjnych portugalskich płytek ceramicznych.

Muzeum Żydowskie Tikva, zdj. Studio Libeskind

 

Muzeum Żydowskie Tikva nie jest pierwszym projektem tego typu stworzonym przez Studio Libeskind. Architekci z tej właśnie praktyki pracowali już wielokrotnie nad projektami budynków kulturalnych i publicznych dla społeczności żydowskiej. Do zrealizowanych wcześniej projektów należą między innymi Muzeum Żydowskie w Berlinie, Duńskie Muzeum Żydowskie w Kopenhadze i Współczesne Muzeum Żydowskie w San Francisco.

zródło: dezeen.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.