Čoarvemátta to wizja nowoczesnej placówki oświatowo-kulturalnej w Norwegii. Projekt autorstwa studia Snøhetta został wykonany we współpracy z Econor, 70°N arkitektur oraz artystą i architektem Joarem Nango. została wybrana w drodze konkursu. Budynek znajduje się obecnie w fazie budowy i ma zostać ukończony do 2024 roku.
Budynek Čoarvemátta znajduje się na obrzeżach Kautokeino w Norwegii, gminy uważanej za centrum kultury Lapończyków. W okolicy znajdują się inne instytucje reprezentujące interesy rdzennych mieszkańców regionu. Szacuje się, że teren zamieszkuje 80 000 Lapończyków i potomków ludów koczowniczych, które przez tysiące lat zamieszkiwały północną Skandynawię.
Nowy obiekt czerpie inspiracje z kultury Lapończyków, której ważnym elementem jest hodowla reniferów oraz duodji, czyli tradycyjnego rękodzieła. Wszystkie funkcje edukacyjne i kulturalne są zebrane pod jednym dachem budynku, aby stworzyć synergię między użytkownikami, teatrem i szkołą, jednocześnie pielęgnując związek między architekturą a krajobrazem.
Zakrzywione linie elewacji pomagają płynnie zintegrować budynek z otaczającym go krajobrazem. Przedsionek będzie służył jako miejsce spotkań oraz przestrzeń do działań artystycznych. Naturalne światło i starannie dobrane materiały sprawiają wrażenie przytulności, nawiązując do kultury regionu. Budynek będzie służył społeczności, pomagając jej nawiązywać relacje i podtrzymywać tradycje.
Ricardo Bofill, hiszpański architekt stojący za projektem znanego apartamentowca Walden 7 w Katalonii, zmarł w wieku 82 lat. Wiadomość o śmierci Bofilla ogłosiła kilka dni temu jego pracownia Ricardo Bofill Taller de Arquitectura.
Firma architektoniczna ODA opublikowała wizualizacje projektu budynku, który powstanie po zachodniej stronie Manhattanu. Inwestycja o nazwie Era to wieżowiec mieszkalny, który charakteryzuje się niespotykaną formą.
Jury międzynarodowego konkursu na projekt paryskiego Cité du Théâtre, zorganizowanego przez francuskie Ministerstwo Kultury i trzy instytucje teatralne - Comédie-Française, Théâtre National de I'Odéon i Conservatoire National, wybrało zwycięską propozycję. Jej autorami jest studio Nieto Sobejano Arquitectos. Przy realizacji przedsięwzięcia biuro będzie współpracować z francuską firmą Marin + Trottin Architectes. Projekt zakłada wybudowanie imponujących rozmiarów „teatralnego ogrodu”.
W stolicy Śląska powstanie nowa, przyjazna środowisku inwestycja. Nowy Wełnowiec to doskonale przemyślana wielofunkcyjna koncepcja, która zapewni mieszkańcom miasta nowe miejsca do życia i pracy. Co istotne, architekci wdrożyli w swój projekt ideę recyklingu: osiedle powstanie na dawnym obszarze przemysłowym, którego pozostałości zostaną zrewitalizowane i przywrócone miastu.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.