Tradycja i kultura Laponii w projekcie Snohetta

Tradycja i kultura Laponii w projekcie Snohetta

zdj. Snohetta

Čoarvemátta to wizja nowoczesnej placówki oświatowo-kulturalnej w Norwegii. Projekt autorstwa studia Snøhetta został wykonany we współpracy z Econor, 70°N arkitektur oraz artystą i architektem Joarem Nango. została wybrana w drodze konkursu. Budynek znajduje się obecnie w fazie budowy i ma zostać ukończony do 2024 roku.

Budynek Čoarvemátta znajduje się na obrzeżach Kautokeino w Norwegii, gminy uważanej za centrum kultury Lapończyków. W okolicy znajdują się inne instytucje reprezentujące interesy rdzennych mieszkańców regionu. Szacuje się, że teren zamieszkuje 80 000 Lapończyków i potomków ludów koczowniczych, które przez tysiące lat zamieszkiwały północną Skandynawię.

 

Nowy obiekt czerpie inspiracje z kultury Lapończyków, której ważnym elementem jest hodowla reniferów oraz duodji, czyli tradycyjnego rękodzieła. Wszystkie funkcje edukacyjne i kulturalne są zebrane pod jednym dachem budynku, aby stworzyć synergię między użytkownikami, teatrem i szkołą, jednocześnie pielęgnując związek między architekturą a krajobrazem.

zdj. Snohetta

Zakrzywione linie elewacji pomagają płynnie zintegrować budynek z otaczającym go krajobrazem. Przedsionek będzie służył jako miejsce spotkań oraz przestrzeń do działań artystycznych. Naturalne światło i starannie dobrane materiały sprawiają wrażenie przytulności, nawiązując do kultury regionu. Budynek będzie służył społeczności, pomagając jej nawiązywać relacje i podtrzymywać tradycje.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.