W stolicy Śląska powstanie nowa, przyjazna środowisku inwestycja. Nowy Wełnowiec to doskonale przemyślana wielofunkcyjna koncepcja, która zapewni mieszkańcom miasta nowe miejsca do życia i pracy. Co istotne, architekci wdrożyli w swój projekt ideę recyklingu: osiedle powstanie na dawnym obszarze przemysłowym, którego pozostałości zostaną zrewitalizowane i przywrócone miastu.
Nowy Wełnowiec zaoferuje Katowicom 270 tys. m2 powierzchni użytkowej. W ramach projektu powstaną bloki mieszkalne, biurowce, placówki edukacyjne, lokale handlowe i gastronomiczne oraz strefy rekreacyjne. Za projekt dzielnicy odpowiada studio JEMS Architekci, które dołożyło starań do tego, by była ona nie tylko funkcjonalna i estetyczna, ale również przyjazna środowisku. Ponad połowę terenu będą bowiem zajmować tereny zielone, które mają stać się nowymi płucami Katowic. Ograniczona zostanie również liczba ulic osiedla, po których mogą poruszać się samochody – to rozwiązanie ma zapewnić mieszkańcom i użytkownikom wolność od trujących spalin.
„Zaprojektowaliśmy Nowy Wełnowiec, aby stworzyć jak najbardziej atrakcyjną przestrzeń dla życia ludzi, równocześnie tworząc budynki o dużej intensywności. Nowe miasta muszą być gęste, intensywne, ale planowane tak, iż mimo struktury stanowią po prostu idealne miejsce do życia. Dlatego budynki Nowego Wełnowca tworzą uliczki piesze, place o różnych nastrojach, a wszystko obraca się wokół parku - gwiazdy. Układ stanowi osnowę dla życia, które toczy się pomiędzy budynkami” – mówią architekci.
Holenderska firma architektoniczna MVRDV stworzyła Matrix One, budynek laboratoryjny i biurowy w Amsterdamie. Jest on zaprojektowany tak, aby mógł być rozebrany na części, które zostaną następnie przekazane do ponownego użycia. Sześciopiętrowy budynek ma stalową konstrukcję i prefabrykowane płyty stropowe z betonu sprężonego, które zostały zmontowane bez stałych połączeń, aby części mogły być odłączane bez dużego uszczerbku na ich jakości i używane ponownie. Według MVRDV ponad 90% materiałów budowlanych wykorzystanych w projekcie może ulec recyklingowi.
Projekt BROWARY WARSZAWSKIE – APARTAMENTY PRZY WARZELNI, za który odpowiada zespół projektantów i architektów z pracowni JEMS Architekci w składzie: Olgierd Jagiełło, Katarzyna Kuźmińska, Paweł Majkusiak, Maciej Rydz, Łukasz Stępnik otrzymał nagrodę SARP 2021 w kategorii budynek mieszkalny wielorodzinny. Co urzekło jurorów konkursu w projekcie przebudowy dawnego browaru?
London Design District, nowe centrum życia artystycznego zbudowane w sercu Półwyspu Greenwich, otworzyło podwoje dla publiczności. Składająca się z 16 budynków zaprojektowanych przez kolektyw ośmiu renomowanych pracowni architektonicznych i obszarów zieleni autorstwa Schulze+Grassov, dzielnica ma na celu zgromadzenie artystów i przedsiębiorców z wielu branż.
Van Alen i Rada Miasta Nowego Jorku ogłosili zwycięzców międzynarodowego konkursu Reimagining Brooklyn Bridge. Zwycięski projekt w kategorii profesjonalnej to Brooklyn Bridge Forest autorstwa interdyscyplinarnego zespołu, w tym członków Pilot Projects Design Collective, Cities4Forests, Wildlife Conservation Society oraz firm Grimshaw i Silman. W kategorii młodych dorosłych zwyciężył projekt Do Look Down autorstwa Shannon Hui, Kwans Kim i Yujin Kim.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.