Trwa budowa Little Island

Trwa budowa Little Island

Budowa Molo 55 w powstającym parku Little Island, zdj. Paul Clemence

Prace nad realizacją nowego projektu Heatherwick trwają w najlepsze. Według projektantów, park nad rzeką Hudson będzie świetnym miejscem do spotkań towarzyskich i spacerów, a także przestrzenią, w której odbywać się będą wydarzenia artystyczne.

Realizacja projektu nowojorskiego parku Little Island rozpoczęła się w roku 2017, wywołując kontrowersje w świecie architektury. Propozycja studia Heatherwick została uznana za szkodliwą dla środowiska i nieopłacalną ze względu na wysokie koszty budowy. W związku z tym, budowa została porzucona na kilka miesięcy, a następnie – po uregulowaniu kwestii prawnych – wznowiona. Ukończenie projektu przewidywane jest na wiosnę 2021.

Budowa Molo 55 w powstającym parku Little Island, zdj. Paul Clemence

Zaprojektowany przez studio Heatherwick park nad brzegiem rzeki będzie składał się z trzech otwartych „sal” koncertowych (w tym amfiteatru, który pomieści ok. 800 osób), a także licznych ścieżek spacerowych i platform widokowych. Struktura zbudowana jest z 132 betonowych kolumn kształtem przypominających grzyby, które wznoszą się nad wodą.

Budowa Molo 55 w powstającym parku Little Island, zdj. Paul Clemence

Swój wkład w projekt ma studio Mathews Nielsen Landscape Architects, które odpowiadało za projektowanie zieleni. Projekt, który jest w założeniu idealną przestrzenią społeczną, gwarantującą społeczności dostęp do sztuki na żywo i edukacji, ma również wspierać środowisko naturalne. Park zostanie obsadzony ok. 100 gatunkami roślin, których zadaniem będzie pochłanianie dwutlenku węgla z miejskiego powietrza. Sama konstrukcja zaś ma uniemożliwić zalanie tej części miasta podczas ewentualnej powodzi.

 

źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.