Nowa siedziba internetowego sklepu odzieżowego Zalando BHQ-Z, którego projekt wykonała firma HENN, jest ostatnią konstrukcją, która ma powstać w ramach budowy złożonego z trzech budynków kompleksu biurowego. Nowoczesne obiekty powstają w Berlinie.
Projekt reinterpretuje tradycyjny berliński wieżowiec. Budynek powstanie na planie litery Z, dzięki czemu dziedziniec – zazwyczaj służący jedynie użytkownikom budynku i zapewniający im prywatność – będzie służył jako publiczna przestrzeń, zachęcająca przechodniów do interakcji z architekturą. Architekci z HENN zadbali o to, aby budynki w wyraźny sposób nawiązywały do architektury Berlina.
Piętra budynku są zorganizowane wokół spiralnych schodów, otwartego dla wszystkich atrium, a także miejsca przeznaczonego do wyłącznego użytku pracowników. Przestrzenie te tworzą wizualne połączenie między poszczególnymi biurami. Projekt odzwierciedla koncepcję biura HENN, ideę Office Urbanism, która przedstawia biuro jako mikroskopijne miasto. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu architektom udało się stworzyć intuicyjne i zróżnicowane miejsce pracy, które usprawni przepływ informacji i zadba o to, aby pracownicy pozostawali w dobrym zdrowiu.
„Budynek BHQ-Z to środowisko pracy nowej generacji, którego architektura całkowicie zaciera granice między stałymi i wspólnymi przestrzeniami roboczymi, publicznymi i prywatnymi, cyfrowymi i fizycznymi. Biuro stało się prawdziwym miejscem wymiany” – mówi Martin Henn, założyciel i dyrektor studia architektonicznego HENN.
Studio BIG opracowało koncepcję nowego kompleksu dla firmy The Metals Company, której celem jest zmniejszenie wpływu produkcji baterii na środowisko poprzez wydobywanie metali z dna mórz. Praktyka Bjarke Ingels Group zaprojektowała budynek, w którym przetwarzane będą zebrane metale, a także podwodne pojazdy, dzięki którym odnajdywanie ich będzie dużo łatwiejsze.
Japoński architekt Kengo Kuma i australijski artysta Geoff Nees stworzyli okrągły, oryginalny pawilon, przypominający obiekt zbudowany z ogromnych puzzli. Konstrukcja została wykonana z drewna zebranego w Królewskich Ogrodach Botanicznych w Melbourne w Australii. Projekt został zamówiony u artystów na Triennale NGV i miał pełnić funkcję odpowiedzi na inne dzieło sztuki – pracę koreańskiego artysty Lee Ufana, zatytułowaną „Dialogue”.
Czy to możliwe, by do pokonania koronawirusa przyczyniła się architektura? Firmy CRA-Carlo Ratti Associati i Italo Rota prezentują rozwiązanie, które może ułatwić leczenie i izolację zakażonych.
W czeskim miasteczku Vrapice powstał most, który, jak twierdzą architekci, „łączy świat żywych i umarłych”. Tajemniczości dodaje fakt, że wykonana z betonu konstrukcja stanęła nad strumykiem otoczonym lasem.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.