Trwa pierwszy weekend Festiwalu Otwarte Mieszkania

Trwa pierwszy weekend Festiwalu Otwarte Mieszkania

Plakat wydarzenia

Wczoraj, 5 grudnia, rozpoczął się pierwszy weekend festiwalu architektonicznego Otwarte Mieszkania, organizowany przez Oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Warszawie. Motywem przewodnim prelekcji, spotkań i seansów jest modernistyczna architektura mieszkalna. Ze względu na ograniczenia sanitarne festiwal odbędzie się w całości w formie online, co pozwoli uczestniczyć w nim wszystkim zainteresowanym, bez względu na miejsce pobytu.

Przed nami pierwszy festiwalowy weekend!

Najbliższe dwa tygodnie będziemy odkrywać tajemnice modernistycznych mieszkań. Przed nami filmiki, wykłady, warsztat, relacje, a nawet spacer – wszystko z zachowaniem bezpieczeństwa, wszystko online, na naszym profilu.

Sobota 05.12.2020

11:30, al. Przyjaciół 9 (film)

Pomiędzy zielonymi alejami Ujazdowskimi, a gwarną Koszykową znajduje się niewielka, urocza aleja Przyjaciół. Zwarta zabudowa składająca się z luksusowych, modernizujących kamienic o podobnej wysokości, obłożonych jasną kamienną okładziną sprawia wrażenie, że na tej uliczce czas się zatrzymał. Po mieszkaniu mieszczącym się w domu Haliny i Karola Wellischów oprowadzą nas jego mieszkańcy: Katarzyna Brańska i Kamil Czarniecki oraz varsavianista i architekt Grzegorz Mika.

12:30, kamienica przy al. Waszyngtona 134 (relacja)

Trójkondygnacyjna, siedmioosiowa kamienica przy alei Waszyngtona 134 to przykład typowego budownictwa mieszkaniowego lat 30' XX wieku. Symetrycznie rozmieszczone otwory okienne i balkony zostały przedzielone niewielką wnęką, w której umieszczono okna klatki schodowej. Budynek, znajdujący się tuż przy rondzie Wiatraczna na Grochowie, wybudowano dla Alicji Gold. Opowie nam o nim Jerzy Tarłowski.

15:00, dom Lachertów na Katowickiej (relacja)

Saska Kępa słynie z modernistycznego budownictwa, a perłą w jej koronie jest bez wątpienia ulica Katowicka. Pod numer 9/11/11A mieści się willa Lachertów, zaprojektowana przez Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcę. Była świadkiem wielu wydarzeń: awangardowych lat dwudziestych i terroru okupacji hitlerowskiej (Lachertowie udostępniali pomieszczenia w swoim domu na potrzeby Armii Krajowej, przechowywali też w domu uciekinierów z getta). Dzisiaj będziecie mogli obejrzeć ją od wewnątrz z naszym przewodnikiem, architektem Tadeuszem Bieniasem.

niedziela 06.12.2020

11:30, Sady Żoliborskie (spacer)

Śliwki? Jabłka? Gruszki? To muszą być Sady Żoliborskie! Mieszkania na tym osiedlu ciągle należą do najbardziej poszukiwanych na rynku nieruchomości. To wszystko dzięki jego projektantce, Halinie Skibniewskiej, która najpierw postanowiła spytać przyszłych mieszkańców jakie są ich potrzeby i zwyczaje, a dopiero potem usiadła przy rajzbrecie. Po tym urokliwym osiedlu oprowadzi nas dziś Katarzyna Domagalski z Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki oraz mieszkanka Sadów Żoliborskich.

18:30, Szklany Dom (film)

Szklany Dom, bo nazwa „dom mieszkalny Państwowego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych Pracowników Umysłowych” jest za długa. Trzy słowa wystarczą żeby go opisać: elegancki, nowoczesny, modernistyczny. Zaprojektowany przez Juliusza Żórawskiego, architekta znanego z zamiłowania do Le Corbusiera. Poznajcie jedno z jego 110 mieszkań, oprowadzi nas jego mieszkanka: Magdalena Ponagajbo” – możemy przeczytać na stronie festiwalu na Facebooku.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do uczestnictwa w tym szczególnym wydarzeniu, a także zachęcamy do obserwowania strony Festiwalu Otwarte Mieszkania.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.