Okrągłe wieże od KCAP
Firma KCAP Architects & Planners przedstawia wizję trzech wyjątkowych wież, które powstaną w Niderlandach. Przezroczyste bryły będą pełnić funkcję oryginalnych budynków mieszkalnych.
Wczoraj, 5 grudnia, rozpoczął się pierwszy weekend festiwalu architektonicznego Otwarte Mieszkania, organizowany przez Oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Warszawie. Motywem przewodnim prelekcji, spotkań i seansów jest modernistyczna architektura mieszkalna. Ze względu na ograniczenia sanitarne festiwal odbędzie się w całości w formie online, co pozwoli uczestniczyć w nim wszystkim zainteresowanym, bez względu na miejsce pobytu.
Przed nami pierwszy festiwalowy weekend!
Najbliższe dwa tygodnie będziemy odkrywać tajemnice modernistycznych mieszkań. Przed nami filmiki, wykłady, warsztat, relacje, a nawet spacer – wszystko z zachowaniem bezpieczeństwa, wszystko online, na naszym profilu.
Sobota 05.12.2020
11:30, al. Przyjaciół 9 (film)
Pomiędzy zielonymi alejami Ujazdowskimi, a gwarną Koszykową znajduje się niewielka, urocza aleja Przyjaciół. Zwarta zabudowa składająca się z luksusowych, modernizujących kamienic o podobnej wysokości, obłożonych jasną kamienną okładziną sprawia wrażenie, że na tej uliczce czas się zatrzymał. Po mieszkaniu mieszczącym się w domu Haliny i Karola Wellischów oprowadzą nas jego mieszkańcy: Katarzyna Brańska i Kamil Czarniecki oraz varsavianista i architekt Grzegorz Mika.
12:30, kamienica przy al. Waszyngtona 134 (relacja)
Trójkondygnacyjna, siedmioosiowa kamienica przy alei Waszyngtona 134 to przykład typowego budownictwa mieszkaniowego lat 30' XX wieku. Symetrycznie rozmieszczone otwory okienne i balkony zostały przedzielone niewielką wnęką, w której umieszczono okna klatki schodowej. Budynek, znajdujący się tuż przy rondzie Wiatraczna na Grochowie, wybudowano dla Alicji Gold. Opowie nam o nim Jerzy Tarłowski.
15:00, dom Lachertów na Katowickiej (relacja)
Saska Kępa słynie z modernistycznego budownictwa, a perłą w jej koronie jest bez wątpienia ulica Katowicka. Pod numer 9/11/11A mieści się willa Lachertów, zaprojektowana przez Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcę. Była świadkiem wielu wydarzeń: awangardowych lat dwudziestych i terroru okupacji hitlerowskiej (Lachertowie udostępniali pomieszczenia w swoim domu na potrzeby Armii Krajowej, przechowywali też w domu uciekinierów z getta). Dzisiaj będziecie mogli obejrzeć ją od wewnątrz z naszym przewodnikiem, architektem Tadeuszem Bieniasem.
niedziela 06.12.2020
11:30, Sady Żoliborskie (spacer)
Śliwki? Jabłka? Gruszki? To muszą być Sady Żoliborskie! Mieszkania na tym osiedlu ciągle należą do najbardziej poszukiwanych na rynku nieruchomości. To wszystko dzięki jego projektantce, Halinie Skibniewskiej, która najpierw postanowiła spytać przyszłych mieszkańców jakie są ich potrzeby i zwyczaje, a dopiero potem usiadła przy rajzbrecie. Po tym urokliwym osiedlu oprowadzi nas dziś Katarzyna Domagalski z Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki oraz mieszkanka Sadów Żoliborskich.
18:30, Szklany Dom (film)
Szklany Dom, bo nazwa „dom mieszkalny Państwowego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych Pracowników Umysłowych” jest za długa. Trzy słowa wystarczą żeby go opisać: elegancki, nowoczesny, modernistyczny. Zaprojektowany przez Juliusza Żórawskiego, architekta znanego z zamiłowania do Le Corbusiera. Poznajcie jedno z jego 110 mieszkań, oprowadzi nas jego mieszkanka: Magdalena Ponagajbo” – możemy przeczytać na stronie festiwalu na Facebooku.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do uczestnictwa w tym szczególnym wydarzeniu, a także zachęcamy do obserwowania strony Festiwalu Otwarte Mieszkania.
Firma KCAP Architects & Planners przedstawia wizję trzech wyjątkowych wież, które powstaną w Niderlandach. Przezroczyste bryły będą pełnić funkcję oryginalnych budynków mieszkalnych.
Oryginalne osiedla budynków na szanghajskim Bund, położonym na zachodnim brzegu rzeki Huangpu, od stu lat tworzą niemal oddzielny świat. Dzięki swojemu eklektyzmowi prezentują zarówno najbardziej klasyczną, jak i najmodniejszą stronę miasta. Nowe i stare zderza się tu i miesza, łącząc przeszłość i przyszłość Szanghaju.
Bryła ukończonego w ubiegłym roku Dom Karbonado autorstwa pracowni Monochrom Architects przypomina czarny diament. Szlachetna, czysta i dopracowana forma domu doskonale współgra z wybranymi przez inwestora i architektów kolorami – wciąż rzadko spotykaną na elewacjach budynków czernią i mozaikowymi elementami w odcieniach szarości.
Plany Herzog & de Meuron dotyczące stadionu Chelsea Football Club na stadionie Stamford Bridge oficjalnie wygasły. Realizacja projektu została wstrzymana w roku 2018 z powodu braku funduszy.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.