Dom Karbonado

Dom Karbonado

Dom Karbonado, zdj. Monochrom Architects

Bryła ukończonego w ubiegłym roku Dom Karbonado autorstwa pracowni Monochrom Architects przypomina czarny diament. Szlachetna, czysta i dopracowana forma domu doskonale współgra z wybranymi przez inwestora i architektów kolorami – wciąż rzadko spotykaną na elewacjach budynków czernią i mozaikowymi elementami w odcieniach szarości.

Dom Karbonado, choć z zewnątrz prezentuje się niezwykle oryginalnie, wewnątrz został podzielony zupełnie typowo. „Zaproponowaliśmy prosty i klasyczny podział domu na dwa skrzydła, w których zlokalizowaliśmy odpowiednie strefy domu: skrzydło nocne (sypialnie, garderoby, łazienki, pomieszczenia gospodarczo-techniczne) oraz skrzydło dzienne z pomieszczeniami (pokój dzienny, kuchnia, jadalnia, strefa wejściowa). Oba skrzydła zostały połączone szklanym łącznikiem” – opowiadają o projekcie architekci.

Caption

„Tak powstał czarny diament – karbonado. Postawiony został na wspólnej solidnej kamiennej podstawie, która na profilu podłużnym budynku wynurza się z gruntu dzięki naturalnemu spadkowi terenu. Te dwie wystające z ziemi ostre bryły spojone zostały płaskim dachem, który tworzy zadaszenie strefy wejściowej od frontu oraz zadaszenie strefy tarasowej przyległej do strefy dziennej oraz nocnej od tyłu budynku” – dodają.

Caption

Wyjątkowy kształt budynku, sprawiający wrażenie dwóch połączonych ze sobą domów, wynika z próby znalezienia złotego środka między koncepcją inwestora – dachem kopertowym – a ściśle określonymi  wymaganiami planu miejscowego. Ten bowiem dopuszczał jedynie dachy wielospadowe. Poszukiwania idealnej bryły dachu zakończyły się sukcesem – zadaszenie przyciąga uwagę, jednocześnie pozostając niezwykle praktyczne i spełniając narzucone przez plan miejscowy kryteria.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.