Naturalis. Konkurs
Ruszają zapisy do konkursu Naturalis. Wyzwaniem, które stoi przed uczestnikami jest zaprojektowanie placówki edukacyjnej znajdującej się wśród natury.
Bryła ukończonego w ubiegłym roku Dom Karbonado autorstwa pracowni Monochrom Architects przypomina czarny diament. Szlachetna, czysta i dopracowana forma domu doskonale współgra z wybranymi przez inwestora i architektów kolorami – wciąż rzadko spotykaną na elewacjach budynków czernią i mozaikowymi elementami w odcieniach szarości.
Dom Karbonado, choć z zewnątrz prezentuje się niezwykle oryginalnie, wewnątrz został podzielony zupełnie typowo. „Zaproponowaliśmy prosty i klasyczny podział domu na dwa skrzydła, w których zlokalizowaliśmy odpowiednie strefy domu: skrzydło nocne (sypialnie, garderoby, łazienki, pomieszczenia gospodarczo-techniczne) oraz skrzydło dzienne z pomieszczeniami (pokój dzienny, kuchnia, jadalnia, strefa wejściowa). Oba skrzydła zostały połączone szklanym łącznikiem” – opowiadają o projekcie architekci.
„Tak powstał czarny diament – karbonado. Postawiony został na wspólnej solidnej kamiennej podstawie, która na profilu podłużnym budynku wynurza się z gruntu dzięki naturalnemu spadkowi terenu. Te dwie wystające z ziemi ostre bryły spojone zostały płaskim dachem, który tworzy zadaszenie strefy wejściowej od frontu oraz zadaszenie strefy tarasowej przyległej do strefy dziennej oraz nocnej od tyłu budynku” – dodają.
Wyjątkowy kształt budynku, sprawiający wrażenie dwóch połączonych ze sobą domów, wynika z próby znalezienia złotego środka między koncepcją inwestora – dachem kopertowym – a ściśle określonymi wymaganiami planu miejscowego. Ten bowiem dopuszczał jedynie dachy wielospadowe. Poszukiwania idealnej bryły dachu zakończyły się sukcesem – zadaszenie przyciąga uwagę, jednocześnie pozostając niezwykle praktyczne i spełniając narzucone przez plan miejscowy kryteria.
Ruszają zapisy do konkursu Naturalis. Wyzwaniem, które stoi przed uczestnikami jest zaprojektowanie placówki edukacyjnej znajdującej się wśród natury.
SARP Katowice ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej osiedla wielorodzinnego zrównoważonego przy ul. Kosmicznej w Katowicach. Nowe osiedle ma być zarówno estetyczne i funkcjonalne, ale również nowoczesne i przyjazne środowisku.
Tylko najmłodsi z nas nie pamiętają domków letniskowych Brda. Trójkątne konstrukcje, których szczyt popularności przypadał jeszcze na lata PRL-u, pozostały w zbiorowej świadomości amatorów letnich wycieczek na lata. Choć z biegiem lat konsekwentnie wypierały je wygodniejsze i nowocześniejsze konstrukcje, drewniane domki nadal można spotkać w mniejszych nadmorskich miejscowościach czy nad jeziorami, gdzie służą za schronienie dla letnich kolonii i obozów szkolnych. To właśnie tym kultowym obiektem, o którym wielu z nas przypomni sobie z nostalgicznym westchnięciem, zainspirował się Marcin Tomaszewski, projektując RE: BRRRDA HOUSE.
Galeria BWA znajdująca się w budynku Dworca Głównego we Wrocławiu we współpracy z PKP S.A ogłasza konkurs na projekt ula w centrum miasta.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.