Tunnel of Light. Architektura w cieniu natury

Tunnel of Light. Architektura w cieniu natury

Tunnel of light, zdj. MAD

Ma Yansong z MAD Architects, opublikował swoje najnowsze dzieło - projekt Flow. Prezentacja odważnej i nowatorskiej wizji miała miejsce podczas 8. Triennale Sztuki Echigo-Tsumari. Znajdująca się w Japonii instalacja ukazuje część dawnego dzieła artysty, Tunnel of Light, ukończonego w 2018 roku. Instalacja wpisuje się w idee Triennale, którego zadaniem jest poprawa lokalnej gospodarki poprzez działania artystyczne i promocja pogłębiania relacji między człowiekiem a naturą.

Tunnel of Light znajduje się w Kiyotsu Gorge, jednym z trzech wielkich wąwozów Japonii. Tunel o długości 750 metrów łączy trzy platformy widokowe, oferując odwiedzającym widok na otaczającą ich scenerię. Studio MAD określa świat za pomocą pięciu elementów: metalu, drewna, wody, ognia i ziemi, które wchodzą ze sobą w relacje i współistnieją, tworząc nasze otoczenie.

Architekci podjęli się przebudowy wejścia do tunelu Kiyotsu Gorge. Nowy budynek ma teraz dwa piętra, kasy biletowe, kawiarnię i sklep z pamiątkami, w którym można kupić przedmioty wykonane ręcznie przez lokalnych mieszkańców. Wnętrza budynku zostały zaprojektowane tak, aby pozytywnie nastrajać zwiedzających, poprawiać ich samopoczucie i zachęcać do nawiązania relacji z naturą.

„Odnajdywanie granicy między rzeczywistością a iluzją to japońska koncepcja estetyczna, ale być może coś podobnego istnieje w Chinach, gdzie rozróżnienie między przodem i tyłem, wnętrzem i zewnętrzem uważa się za arbitralne. Wewnętrzne jest zewnętrzne, a zewnętrzne jest wewnętrzne. Nawet rzeczywistość i fikcja mogą zamienić się miejscami, co utrudnia dokładne zdefiniowanie tego, co jest prawdziwe. Innymi słowy, ta zasada rozciąga się na wszystkie zjawiska” - opowiada Fram Kitagawa, kurator Triennale Sztuki Echigo-Tsumari.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.