Inspirujący Produkt. Konkurs
Przestrzenie publiczne pozwalają nam integrować się z przestrzenią miejską, spotykać z innymi na świeżym powietrzu i traktować miasto jak dom. Konkurs Inspirujący Produkt nagrodzi najlepszy projekt mebla miejskiego.
Ma Yansong z MAD Architects, opublikował swoje najnowsze dzieło - projekt Flow. Prezentacja odważnej i nowatorskiej wizji miała miejsce podczas 8. Triennale Sztuki Echigo-Tsumari. Znajdująca się w Japonii instalacja ukazuje część dawnego dzieła artysty, Tunnel of Light, ukończonego w 2018 roku. Instalacja wpisuje się w idee Triennale, którego zadaniem jest poprawa lokalnej gospodarki poprzez działania artystyczne i promocja pogłębiania relacji między człowiekiem a naturą.
Tunnel of Light znajduje się w Kiyotsu Gorge, jednym z trzech wielkich wąwozów Japonii. Tunel o długości 750 metrów łączy trzy platformy widokowe, oferując odwiedzającym widok na otaczającą ich scenerię. Studio MAD określa świat za pomocą pięciu elementów: metalu, drewna, wody, ognia i ziemi, które wchodzą ze sobą w relacje i współistnieją, tworząc nasze otoczenie.
Architekci podjęli się przebudowy wejścia do tunelu Kiyotsu Gorge. Nowy budynek ma teraz dwa piętra, kasy biletowe, kawiarnię i sklep z pamiątkami, w którym można kupić przedmioty wykonane ręcznie przez lokalnych mieszkańców. Wnętrza budynku zostały zaprojektowane tak, aby pozytywnie nastrajać zwiedzających, poprawiać ich samopoczucie i zachęcać do nawiązania relacji z naturą.
„Odnajdywanie granicy między rzeczywistością a iluzją to japońska koncepcja estetyczna, ale być może coś podobnego istnieje w Chinach, gdzie rozróżnienie między przodem i tyłem, wnętrzem i zewnętrzem uważa się za arbitralne. Wewnętrzne jest zewnętrzne, a zewnętrzne jest wewnętrzne. Nawet rzeczywistość i fikcja mogą zamienić się miejscami, co utrudnia dokładne zdefiniowanie tego, co jest prawdziwe. Innymi słowy, ta zasada rozciąga się na wszystkie zjawiska” - opowiada Fram Kitagawa, kurator Triennale Sztuki Echigo-Tsumari.
Przestrzenie publiczne pozwalają nam integrować się z przestrzenią miejską, spotykać z innymi na świeżym powietrzu i traktować miasto jak dom. Konkurs Inspirujący Produkt nagrodzi najlepszy projekt mebla miejskiego.
Studio MVRDV ujawniło plany przebudowy otoczonego drogami, wymagającego terenu na południu Monachium. Projekt zakłada renowacje istniejących na obszarze budynków przy jednoczesnym dodaniu nowych, wzniesionych od zera elementów.
Ogłoszono przetarg na budowę Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Nowa inwestycja, która pomieści instytucje propagujące naukę i wiedzę o człowieku, zostanie zbudowana przy ulicy Bora-Komorowskiego na Krakowskich Czyżynach. Za projekt nowoczesnego budynku odpowiada studio Heinle, Wischer und Partner Architekci.
Włoski architekt zmarł 15 marca 2020 roku w Mediolanie. Powodem jego śmierci było zapalenie płuc spowodowane wirusem SARS-Cov-2.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.