Twin Sisters House

Twin Sisters House

Twin Sister House, zdj. Milad Eshtiyaghi

Architekt Milad Eshtiyaghi przedstawia projekt wyjątkowego domu jednorodzinnego, który powstanie na Łotwie. Forma budynku została zainspirowana osobistą historią jego przyszłych mieszkanek – sióstr bliźniaczek, które łączy wyjątkowa więź.

Inwestorkami są dwie siostry bliźniaczki, które poprosiły nas o zaprojektowanie dla nich domu z dwoma oddzielnymi mieszkaniami – jednym na górze, drugim na dole. Proces projektowy rozpoczęliśmy od uwzględnienia relacji między bliźniaczkami. Zależało nam, aby dom, wychodząc naprzeciw im potrzebom, swoją formą ukazywał również to, jakie relacje łączą jego mieszkanki. Bliźnięta są razem od poczęcia, razem rodzą się i razem wychowują. Każdy z bliźniaków to osobna jednostka, ale podobieństwo większości z nich jest tak duże, że trudno odróżnić ich od siebie. Choć mają odrębną osobowość, będąc razem zyskują poczucie spokoju i pełni” – opowiada łotewski architekt.

Twin Sister House, zdj. Milad Eshtiyaghi

Milad Eshtiyaghi, zainspirowany niezwykłą więzią łączącą bliźniaczki, zamiast organizować przestrzeń za pomocą dwóch pięter, zaproponował układ horyzontalny, w którym niemal bliźniacze formy znajdują się obok siebie, jak rodzeństwo trzymające się za ręce. Wspólną przestrzeń tych dwóch budynków tworzy centralny dziedziniec.

Twin Sister House, zdj. Milad Eshtiyaghi

Zakrzywiona forma obu budynków powstała z myślą o kształtach, które tworzą włosy powiewające na wietrze. Dynamiczne, wyraźne linie budzą skojarzenie z wolnością i siłą natury. Doskonale komponują się z naturalnym otoczeniem domu – ten bowiem otoczony jest malowniczymi, tajemniczymi lasami. Przeszklenia, zastępujące niemal wszystkie ściany domu, łączą nowocześnie zaprojektowane wnętrza z lasem, dzięki czemu dom nabiera niemal mistycznego charakteru.

Twin Sister House, zdj. Milad Eshtiyaghi

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.