Villa Reden. Jedna z najciekawszych inwestycji w Polsce

Villa Reden. Jedna z najciekawszych inwestycji w Polsce

Villa Reden, zdj. Tomasz Zakrzewski, Franta Group

Architekt Maciej Franta prezentuje niezwykle interesujący projekt Villi Reden. Budynek wielorodzinny, który stanął na Górze Redena w Chorzowie przyciąga wzrok niestandardową dla budownictwa wielorodzinnego kubaturą. Swoją oryginalność zawdzięcza wyjątkowemu i zróżnicowanemu otoczeniu, które stało się inspiracją do powstania projektu.

Villa Reden powstać miała na zalesionym terenie o trudnym ukształtowaniu. Właśnie to skłoniło architekta do poszukiwania formy, która sprawdzi się najlepiej. Ostatecznie autor projektu postawił na budynek na planie trójkąta o zaokrąglonych bokach. Są one nawiązaniem do architektury międzywojennej, której dzieła znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie Villi.

Villa Reden, zdj. Tomasz Zakrzewski, Franta Group

 

Projekt Macieja Franty nie jest kolejną, jak odrysowaną od kalki, inwestycją wielorodzinną. Dzięki inspiracji architekturą dawną, budynek zyskał nieco retro charakteru. Jego elewacje pokryto czarną farbą, co z kolei zbliża go nowoczesnych, odważnych wizji. Aby budynek nie wydawał się zbyt ponury, tarasy i znajdujące się nad nimi sufity obłożono jasnym, przytulnym drewnem.

Villa Reden, zdj. Tomasz Zakrzewski, Franta Group

 

„Kontekst i bezpośrednie sąsiedztwo drzew, które na przekór obecnym tendencjom deweloperów uznaliśmy za atut działki, a nie problem. To one w założeniu budują siłę oddziaływania tego budynku i tworzą taką naturalną aurę wokół budynku. Mieszkańcy mają do dyspozycji olbrzymie tarasy, do których dostęp mają z każdego pokoju w mieszkaniu i z tych tarasów mogą tych drzew dotknąć ręką — bliższej relacji z otaczającą naturą chyba nie dało się uzyskać” – podsumowuje Maciej Franta w rozmowie z portalem Architektura i Biznes.

Villa Reden, zdj. Tomasz Zakrzewski, Franta Group

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.