Villa Reden. Jedna z najciekawszych inwestycji w Polsce
Architekt Maciej Franta prezentuje niezwykle interesujący projekt Villi Reden. Budynek wielorodzinny, który stanął na Górze Redena w Chorzowie przyciąga wzrok niestandardową dla budownictwa wielorodzinnego kubaturą. Swoją oryginalność zawdzięcza wyjątkowemu i zróżnicowanemu otoczeniu, które stało się inspiracją do powstania projektu.
Villa Reden powstać miała na zalesionym terenie o trudnym ukształtowaniu. Właśnie to skłoniło architekta do poszukiwania formy, która sprawdzi się najlepiej. Ostatecznie autor projektu postawił na budynek na planie trójkąta o zaokrąglonych bokach. Są one nawiązaniem do architektury międzywojennej, której dzieła znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie Villi.
Projekt Macieja Franty nie jest kolejną, jak odrysowaną od kalki, inwestycją wielorodzinną. Dzięki inspiracji architekturą dawną, budynek zyskał nieco retro charakteru. Jego elewacje pokryto czarną farbą, co z kolei zbliża go nowoczesnych, odważnych wizji. Aby budynek nie wydawał się zbyt ponury, tarasy i znajdujące się nad nimi sufity obłożono jasnym, przytulnym drewnem.
„Kontekst i bezpośrednie sąsiedztwo drzew, które na przekór obecnym tendencjom deweloperów uznaliśmy za atut działki, a nie problem. To one w założeniu budują siłę oddziaływania tego budynku i tworzą taką naturalną aurę wokół budynku. Mieszkańcy mają do dyspozycji olbrzymie tarasy, do których dostęp mają z każdego pokoju w mieszkaniu i z tych tarasów mogą tych drzew dotknąć ręką — bliższej relacji z otaczającą naturą chyba nie dało się uzyskać” – podsumowuje Maciej Franta w rozmowie z portalem Architektura i Biznes.
Polecamy również
Chiswick Park Footbridge – trwały i praktyczny most projektu Useful Studio
Londyńska firma Useful Studio ukończyła realizację projektu stalowego mostu dla pieszych, łączącego stację metra z parkiem biznesowym Chiswick w zachodnim Londynie. Nowo powstały most został nazwany Chiswick Park Footbridge.
Quzhou Sports Campus
Kompleks sportowy Quzhou firmy MAD Architects powstaje w chińskiej prowincji Zhejiang. Zespół kierowany przez architekta Ma Yansonga stworzył wizję kampusu – futurystycznego krajobrazu z górami i jeziorem, przypominającego magiczny ogród. Projekt łączy się wizualnie i formalnie z pobliskim miastem, tworząc surrealistyczny, lecz spokojny krajobraz.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.