Villa Stardust w Rotterdamie

Villa Stardust w Rotterdamie

Villa Stardust w Rotterdamie, zdj. MVRDV

MVRDV przekształcił dawny budynek komercyjny w Rotterdamie w nowoczesny dom mieszkalny. Willa o powierzchni 770 m2, nazwana Villa Stardust, inspirowana jest dawnym marokańskim budownictwem – wszystkie pomieszczenia domu są skoncentrowane wokół wewnętrznego dziedzińca, współczesnej reinterpretacji tradycyjnego riadu.

Zastosowane materiały wykończeniowe i dobrana przez architektów paleta kolorów nadają mieszkaniu śródziemnomorski charakter. Odnawiając budynek, brano pod uwagę, by spełniał on wymagania zrównoważonego budownictwa i był jak najbardziej przyjazny naturze. Do konstrukcji użyto surowców z recyklingu, na przykład terakoty i kamienia odzyskanych z innych budynków, by powstrzymać nadprodukcję materiałów budowlanych.

Villa Stardust w Rotterdamie, zdj. MVRDV

Aby oddzielić budynek od sąsiadujących inwestycji i zapewnić mieszkańcom maksimum prywatności i spokoju, architekci zdecydowali się na zbudowanie przestronnego patio wewnątrz domu. Dziedziniec jest inspirowany riadami – tradycyjnymi marokańskimi budowlami. Patio tętni życiem i pozwala mieszkańcom na swobodny odpoczynek i zabawę na świeżym powietrzu. Takie ustawienie pomieszczeń zapewnia również domowi naturalną wentylację, dzięki której klimatyzacja nie jest potrzebna nawet w gorące dni, a pokoje przez cały dzień wypełnione są naturalnym światłem.

Villa Stardust w Rotterdamie, zdj. MVRDV

„Mieszkańcy poprosili nas o zaprojektowanie willi po tym, jak już kupili budynek; myślę, że to bardzo sprytne, że jako nie-architekci dostrzegli jego potencjał” - powiedziała Nathalie de Vries z  MVRDV.

źródło: worldarchitecture.org

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.