Weekend Architektury w Gdyni. Antycypacja

Weekend Architektury w Gdyni. Antycypacja

Plakat wydarzenia

Już jutro, 27 sierpnia, rozpocznie się Weekend Architektury w Gdyni – trójmiejskie święto architektury i projektowania. Prelekcje, wykłady i panele dyskusyjne przybliżą uczestnikom zagadnienia współczesnego projektowania i odpowiedzą na pytania, jak budować, by działać na rzecz lepszej przyszłości dla nas wszystkich. Wydarzenie potrwa do niedzieli 30 sierpnia.

Tegoroczna, 10. edycja gdyńskiego festiwalu odbędzie się pod hasłem „Antycypacja”. Zainspirowani wydarzeniami ostatnich kilkunastu miesięcy kuratorzy i prelegenci spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak projektować, by zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo w każdej sytuacji. Wśród tematów, które zostaną poruszone na festiwalu, znajdują się między innymi ekologia, przeludnienie miast, zrównoważone budownictwo i rola architektury w sytuacji przymusowej kwarantanny.

„Weekend Architektury w Gdyni już od pierwszej swojej edycji jest wydarzeniem otwartym dla wszystkich osób zainteresowanych architekturą współczesną oraz problematyką rozwoju miast. Wydarzenie z roku na rok pozyskuje nowych uczestników, a także stwarza możliwość kreatywnego włączenia się do formuły ("open source") grupom twórców, młodych projektantów, a także doświadczonych architektów. Coraz ważniejszym punktem wydarzenia stają się panele dyskusyjne oraz warsztaty tematyczne. Osią narracji tegorocznego festiwalu jest hasło "antycypacja", w tym wskazanie na rolę, potrzebę przewidywania i coraz szybszego dostosowywania się do oczekiwań społecznych. Istnieje wyczuwalna potrzeba inicjowania dyskusji o tym, w jaki sposób architekci i urbaniści mają zamiar odpowiedzieć na czekające nas wyzwania globalne. Jednym z najbardziej nurtujących nas problemów jest dotkliwy deficyt mieszkań w centrach miast, skutkujący m.in. wykluczeniem społecznym i kulturalnym.

Kolejnym wyzwaniem są kwestie proekologiczne (w tym redukcji emisji CO2 oraz oszczędności energetycznej), a także potrzeba projektowania "z wizją", uwzględniając m.in. coraz bardziej realne zagrożenia wynikające z globalnego ocieplenia. W tym roku pojawił się kolejny istotny czynnik - "odporność" na pandemie. Trudno bezrefleksyjnie, spontanicznie, bez przygotowanych wcześniej scenariuszy działań, wkraczać w kolejne dekady nowego millenium” – możemy przeczytać na stronie festiwalu.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.