Diament pustyni. Education City Stadium w Katarze

Diament pustyni. Education City Stadium w Katarze

Education City Stadium, zdj. Fenwick-Iribarren

Studio Fenwick-Iribarren zaprezentowało Education City Stadium w pobliżu miasta Doha, który jest trzecim i największym z dotychczasowych obiektów sportowych, na których odbędą Mistrzostwa Świata FIFA 2022 w Katarze.

Nazwany przez swoich twórców „diamentem pustyni”, stadion zaoferuje kibicom ok. 45 350 miejsc siedzących. Education City Stadium to trzeci stadion, który został zbudowany na Bliskim Wschodzie specjalnie na Mistrzostwa Świata. Oprócz tego, modernizacji poddano stadiom Khalifa w Doha i zbudowano stadion Al Janoub w Al Wakrah, zaprojektowany przez Zaha Hadid Architects. Obiekt znajduje się na zachód od Doha w dzielnicy uniwersyteckiej Education City – właśnie od tego miejsca został nazwany.

Education City Stadium, zdj. Fenwick-Iribarren

Fasada budynku jest wykonana z mozaikowego trójkątnego wzoru, który przypomina formy znane z tradycyjnej arabskiej architektury. Mozaika ma za zadanie odbijać światło za dnia, nadając stadionowi niezwykłego blasku. Zadbano także o to, by nocą obiekt wyglądał równie dobrze jak za dnia – przemyślane oświetlenie nada mu niezwykłego charakteru.

Education City Stadium, zdj. Fenwick-Iribarren

„Podobnie jak diamenty, projekt stadionu jest symbolem jakości, trwałości i odporności – mamy nadzieję, że stanie się czymś, co należy cenić, zarówno ze względu na wspomnienia, których będzie częscią, jak i jego przyszłą wartość dla kraju” – mówią katarscy urzędnicy.

źródło: dezeen.com

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.