ZHA dla Cypru. Plac Eleftheria

ZHA dla Cypru. Plac Eleftheria

Plac Eleftheria, zdj. Laurian Ghinitoiu

Zakończono prace nad Eleftheria Square, placem publicznym projektu Zaha Hadid Architects. Nowa inwestycja znajduje się blisko murów weneckich w Nikozji na Cyprze.

Wielopoziomowy plac Eleftheria powstał w okolicach dawnej fosy, która wraz z murami weneckimi wyznacza granicę między najstarszą częścią miasta a otaczającymi go nowymi dzielnicami. To właśnie w tym miejscu przez lata przebiegała granica pomiędzy grecką stroną Cypru a tą, która znajdowała się pod wpływami Turcji. Obszar o ogromnej wartości historycznej w projekcie ZHA staje się pomostem między starym a nowym, a także sposobem na ponowne zjednoczenie Nikozji. 

Plac Eleftheria, zdj. Laurian Ghinitoiu

 

Zmiany prowadzone przez studio architektoniczne przekształcają to niegdyś trudno dostępne i nieatrakcyjne miejsce w wysokiej jakości, pełen zieleni plac publiczny. Ambicją architektów jest, aby budowa parku Eleftheria była pierwszym etapem tworzenia terenów zielonych okalających Stare Miasto.

Plac Eleftheria, zdj. Laurian Ghinitoiu

 

„Transformacja Eleftheria Square dokonana przez ZHA ukazuje bogatą historię Nikozji oraz niezachwiany optymizmem w spojrzeniu na przyszłość. Projekt poszerza przestrzenie publiczne i dba o to, aby podążały za starożytnymi murami miejskimi i otaczały Nikozję, ponownie łącząc społeczności tej podzielonej stolicy” – mówią architekci odpowiedzialni za projekt.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.