Zamknięty dom, otwarty dom

Zamknięty dom, otwarty dom

LUS_3, zdj. PL.Architekci

LUS_3 to dom wyjątkowy. Wydaje się jednocześnie niewielki i niezwykle rozbudowany. Z pozoru jest zamknięty, a jednak głównym założeniem projektowym było otwarcie wnętrz na siebie. Dodatkowo, ukazuje zupełnie inne oblicze, w zależności od punktu, z którego się go ogląda.

Ukończony niespełna dwa lata temu projekt Dom LUS_3 autorstwa PL.Architekci znajduje się w jednej z miejscowości pod Poznaniem. Projekt domu, który miał powstać na działce o nieregularnym kształcie, pośród różnorodnej zabudowy jednorodzinnej, wymagał od architektów dużej kreatywności. Zadania nie ułatwiły wymagania inwestorów, którzy życzyli sobie domu „otwartego” – takiego, który zamiast dzielić przestrzeń na prywatne, zamknięte pokoje domowników, połączy ich światy i pozwoli na maksimum kontaktu między członkami rodziny.

LUS_3, zdj. PL.Architekci

„Punktem wyjścia przy projektowaniu domów są zawsze dla nas rozmowy z inwestorem: jak żyją, jak spędzają czas wolny, co lubią, jaki mają budżet… Nigdy nie dzielimy projektu na architekturę, wnętrza czy ogród – równocześnie pracujemy nad całością – dzięki czemu dom jest spójnym konceptem. Tak tez było z tym projektem” – mówią architekci.

LUS_3, zdj. PL.Architekci

Dom, choć podzielony jest typowo – strefa dzienna znajduje się na dole, a prywatna na górze – w istocie łączy obie kondygnacje. Piętro nie zostało całkiem odcięte od parteru. Zawieszone nad nim niczym antresola pozwala na komunikację i wspólne spędzanie czasu, nawet jeśli każdy z domowników znajduje się w innej części domu.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.