LUS_3 to dom wyjątkowy. Wydaje się jednocześnie niewielki i niezwykle rozbudowany. Z pozoru jest zamknięty, a jednak głównym założeniem projektowym było otwarcie wnętrz na siebie. Dodatkowo, ukazuje zupełnie inne oblicze, w zależności od punktu, z którego się go ogląda.
Ukończony niespełna dwa lata temu projekt Dom LUS_3 autorstwa PL.Architekci znajduje się w jednej z miejscowości pod Poznaniem. Projekt domu, który miał powstać na działce o nieregularnym kształcie, pośród różnorodnej zabudowy jednorodzinnej, wymagał od architektów dużej kreatywności. Zadania nie ułatwiły wymagania inwestorów, którzy życzyli sobie domu „otwartego” – takiego, który zamiast dzielić przestrzeń na prywatne, zamknięte pokoje domowników, połączy ich światy i pozwoli na maksimum kontaktu między członkami rodziny.
LUS_3, zdj. PL.Architekci
„Punktem wyjścia przy projektowaniu domów są zawsze dla nas rozmowy z inwestorem: jak żyją, jak spędzają czas wolny, co lubią, jaki mają budżet… Nigdy nie dzielimy projektu na architekturę, wnętrza czy ogród – równocześnie pracujemy nad całością – dzięki czemu dom jest spójnym konceptem. Tak tez było z tym projektem” – mówią architekci.
LUS_3, zdj. PL.Architekci
Dom, choć podzielony jest typowo – strefa dzienna znajduje się na dole, a prywatna na górze – w istocie łączy obie kondygnacje. Piętro nie zostało całkiem odcięte od parteru. Zawieszone nad nim niczym antresola pozwala na komunikację i wspólne spędzanie czasu, nawet jeśli każdy z domowników znajduje się w innej części domu.
Współcześni architekci i projektanci, podobnie jak przedstawiciele innych zawodów zaangażowanych społecznie, coraz częściej odchodzą od tradycyjnych materiałów budowlanych, takich jak beton, na rzecz powrotu do drewna. Surowiec ten, pozyskiwany w etyczny sposób, nie tylko pozwala na tworzenie zrównoważonych projektów architektonicznych, ale również jest niezwykle estetyczny – drewniane budynki sprawiają wrażenie przytulnych i bliskich naturze, a co za tym idzie, przyjaznych dla człowieka. Tę ideę przyjęli również twórcy nowego budynku, który już wkrótce dołączy do kompleksu szwajcarskiego „parku innowacji”.
Zdobywca nagrody ritzkera architekt Shigeru Ban prezentuje projekt drewnianego budynku do medytacji o nazwie Zenbo Seinei. Obiekt stanie w malowniczym naturalnym otoczeniu na wyspie Awaji w Japonii.
Wietnamskie studio architektury CTA Creative Architects zaprojektowało dom, który… oddycha. Projekt CTA nazwano Wall House – na cześć materiału, z którego zbudowane są charakterystyczne, przepuszczające powietrze ściany. Budynek położony w Bien Hoa w Wietnamie zapewni mieszkańcom naturalnie klimatyzowane schronienie przed słońcem i upałem.
W norweskim Trondheim ukończono budowę niezwykłego biurowca. Firma Snøhetta prezentuje najbardziej wysunięty na północ budynek na świecie o dodatnim bilansie energetycznym.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.