Ziel to nowy wyjątkowy projekt holenderskiego studia architektonicznego MVRDV. Jest to 15-piętrowy budynek mieszkalny w Montevideo, stolicy Urugwaju. Budynek składa się z 40 jednostek mieszkalnych pokrytych kamieniem. Projekt został opisany przez MVRDV jako „stos z wiejskich domów” i ma na celu zaoferowanie mieszkańcom gęsto zabudowanej dzielnicy Punta Carretas bardziej "podmiejskiego", skontaktowanego z naturą stylu życia.
Projekt ten odpowiada na nowy trend wśród Urugwajczyków, którzy przeprowadzają się z miasta na wieś w poszukiwaniu spokoju, przestrzeni i zieleni w momencie, gdy zakładają rodzinę . „W Montevideo, jak w wielu innych miastach, powszechne jest to, że gdy ludzie zakładają rodzinę, odchodzą z miast – kupują dom na wsi, przez co zmniejsza się witalność miast” – powiedział współzałożyciel MVRDV Jacob van Rijs.
Ziel to pierwszy projekt MVRDV w Urugwaju. Został zaprojektowany we współpracy z argentyńskim architektem Monoblock dla lokalnego dewelopera IXOU. Miejsce powstania projektu znajduje się blisko oceanu i obok parku Villa Biarritz w Punta Carretas, na południowym krańcu Montevideo, dzięki czemu jego mieszkańcy będą mieli dostęp do lokalnych rozrywek. Charakterystyczna kanciasta forma budynku zostanie stworzona poprzez przesunięcie planów mieszkań wobec siebie. Na zewnątrz będą one pokryte różnymi kamieniami o ciepłych, ziemistych tonach i uzupełnione przez brązowe ramy okienne. Wewnątrz budynku znajdzie się dziesięć różnych typów mieszkań, które pomieszczą od jednej do czterech osób. W budynku znajdzie się również wspólny salon, restauracja oraz basen, siłownia i spa do użytku wszystkich mieszkańców.
Kluczowym elementem projektu Ziel będzie integracja otwartych przestrzeni zielonych, aby odtworzyć uczucie życia w podmiejskim stylu życia w gęstej miejskiej okolicy. Rozmieszczenie bloku pozwoli również na maksymalizację ilości naturalnego światła i powietrza wpadającego do środka. Zielone przestrzenie w Ziel obejmują centralny dziedziniec oraz prywatne tarasy, wspólne patio i małe ogrody na różnych poziomach budynku. Ogródki nieba będą znajdować się na drugim, czwartym, szóstym i ósmym piętrze budynku.
Muzeum Sztuki Współczesnej Garaż w Moskwie zapowiedziało budowę nowego pawilonu wystawienniczego. Za projekt nowego obiektu odpowiedzą architekci z praktyki Sejima and Nishizawa and Associates.
W ubiegłym miesiącu, 22 października 2021 rozpoczął się weekend otwarcia nowego oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku. Nowo otwarte NOMUS, czyli Nowe Muzeum Sztuki, zaoferowało mieszkańcom Gdańska szeroki wybór wydarzeń kulturalnych już w dzień otwarcia.
Pracownia 111 wykazuje się niezwykle nowoczesnym i oryginalnym podejściem do architektury – ich projekty można nazwać powiewem świeżości na polskim rynku architektury. Kolejnym wyjątkowym projektem Pracowni 111 jest Dom bezgraniczny w Gdańsku, który – zamiast oddzielać strefę prywatną mieszkańców od otoczenia – łączy je.
Można twierdzić, że wnętrza galerii sztuki klasycznej są ostatnim miejscem, w którym pracę znajdzie nowoczesny projektant wnętrz. Muzealne przestrzenie wystawowe kojarzą się zazwyczaj z pustymi korytarzami, których białe ściany pokrywają dzieła sztuki. Formafantasma udowadnia, że wnętrza galerii wcale nie muszą być nijakie, by dobrze prezentować wielkiej sławy obrazy i rzeźby. Wręcz przeciwnie – dobrze zaprojektowane mogą stworzyć ciekawy kontekst dla wystawianych obiektów, zachęcając zwiedzających, by spojrzeli na nie na nowo.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.