Znamy laureatki Nagrody Pritzkera 2020. To Yvonne Farrell i Shelley McNamara
Znamy laureatki Nagrody Pritzkera 2020. To Yvonne Farrell i Shelley McNamara
Po raz 41. przyznano nagrodÄ™ Pritzker Architecture Prize, nazywanÄ… również Noblem Architektury. To prestiżowe wyróżnienie co rok trafia w rÄ™ce najlepszych architektów Å›wiata. Mamy przyjemność przybliżyć sylwetki i realizacje tegorocznych laureatek.
GÅ‚ówna nagroda tegorocznej edycji Pritzker Architecture Prize zostaÅ‚a przyznana irlandzkim architektkom Yvonne Farrell i Shelley McNamara. ZaÅ‚ożycielki studia Grafton Architects od koÅ„ca lat 70. sukcesywnie pracowaÅ‚y na swojÄ… markÄ™, dziÄ™ki czemu majÄ… na swoim koncie wiele udanych realizacji i prestiżowych nagród.
Obie architektki otrzymaÅ‚y gruntowne wyksztaÅ‚cenie architektoniczne w University Collage Dublin. EdukacjÄ™ zakoÅ„czyÅ‚y w roku 1976, ale dziÄ™ki swoim wyjÄ…tkowym uzdolnieniom, determinacji i zdolnoÅ›ci do ciężkiej pracy, otrzymaÅ‚y propozycje pozostania na uczelni i kontynuowania kariery naukowej. W 1978 wraz z trzema innymi osobami otworzyÅ‚y wspólnÄ… praktykÄ™ architektonicznÄ… Grafton Architects, pozostajÄ…c zaufanymi przyjacióÅ‚kami zarówno na gruncie osobistym, jak i zawodowym. Pięć lat temu obu paniom przyznano tytuÅ‚y profesorskie. Jak mówiÄ…, praca dydaktyczna jest dla nich wyjÄ…tkowo ważna, gdyż pozwala na odegranie istotnej roli w rozwoju kultury i jest okazjÄ… do otworzenia siÄ™ na nowatorskie rozwiÄ…zania proponowane przez mÅ‚odych ludzi.
„Za peÅ‚nÄ… uczciwość w podejÅ›ciu do swoich realizacji i w prowadzeniu pracowni; za wiarÄ™ we wspóÅ‚pracÄ™ […], za nieustanne zaangażowanie na rzecz doskonaÅ‚oÅ›ci w architekturze, za odpowiedzialne podejÅ›cie do Å›rodowiska i dostrzeganie niepowtarzalnoÅ›ci każdego miejsca, w którym przychodzi im pracować" – możemy przeczytać w uzasadnieniu werdyktu jury konkursu.
WÅ›ród znanych realizacji architektek znajdujÄ… siÄ™ miÄ™dzy innymi: School of Economics w Tuluzie, kampus uniwersytecki UTEC w Limie, Uniwersytet Luigi Bocconi w Mediolanie i Institut Mines Télécom w Paryżu.
Platforma UNI zaprasza studentów i architektów do udziaÅ‚u w wyzwaniu, którego przedmiotem jest projekt centrum edukacji dla osób niewidomych. Obiekt musi być funkcjonalny i przystosowany do potrzeb osób niepeÅ‚nosprawnych.
Już jutro, 27 sierpnia, rozpocznie siÄ™ Weekend Architektury w Gdyni – trójmiejskie Å›wiÄ™to architektury i projektowania. Prelekcje, wykÅ‚ady i panele dyskusyjne przybliżą uczestnikom zagadnienia wspóÅ‚czesnego projektowania i odpowiedzÄ… na pytania, jak budować, by dziaÅ‚ać na rzecz lepszej przyszÅ‚oÅ›ci dla nas wszystkich. Wydarzenie potrwa do niedzieli 30 sierpnia.
Historia Dorocznej Nagrody SARP siÄ™ga jeszcze lat 60. ubiegÅ‚ego wieku. Po raz pierwszy przyznano jÄ… w roku 1964, wtedy jeszcze jako NagrodÄ™ SARP im. Architektów StanisÅ‚awa Nowickiego i StanisÅ‚awa Skrypija. Dopiero w roku 2000 zmieniono patrona nagrody na Zbyszka Zawistowskiego. Niezależnie od nazwy, nagroda SARP przyznawana jest autorom najlepszych prac dyplomowych, magistrom lub inżynierom stawiajÄ…cym pierwsze poważne kroki w Å›wiecie architektury i projektowania.
Pracownie architektoniczne: Diller Scofidio + Renfro, Studio Libeskind, MVRDV, Heneghan Peng Architects, MASS Design Group oraz Coldefy & Associés zaprezentowaÅ‚y swoje projekty miejsca pamiÄ™ci ofiar strzelaniny, która miaÅ‚a miejsce w nocnym klubie Pulse w Orlando w roku 2016.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informacjÄ™ o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.