Znamy laureatki Nagrody Pritzkera 2020. To Yvonne Farrell i Shelley McNamara

Znamy laureatki Nagrody Pritzkera 2020. To Yvonne Farrell i Shelley McNamara

Shelley McNamara (po prawej) and Yvonne Farrell (po lewej), zdj. Grafton Architects

Po raz 41. przyznano nagrodę Pritzker Architecture Prize, nazywaną również Noblem Architektury. To prestiżowe wyróżnienie co rok trafia w ręce najlepszych architektów świata. Mamy przyjemność przybliżyć sylwetki i realizacje tegorocznych laureatek.

 

Główna nagroda tegorocznej edycji Pritzker Architecture Prize została przyznana irlandzkim architektkom Yvonne Farrell i Shelley McNamara. Założycielki studia Grafton Architects od końca lat 70. sukcesywnie pracowały na swoją markę, dzięki czemu mają na swoim koncie wiele udanych realizacji i prestiżowych nagród.

The Universita Luigi Bocconi University School of Economics, zdj. Riccardo Bianchini

Obie architektki otrzymały gruntowne wykształcenie architektoniczne w University Collage Dublin. Edukację zakończyły w roku 1976, ale dzięki swoim wyjątkowym uzdolnieniom, determinacji i zdolności do ciężkiej pracy, otrzymały propozycje pozostania na uczelni i kontynuowania kariery naukowej. W 1978 wraz z trzema innymi osobami otworzyły wspólną praktykę architektoniczną Grafton Architects, pozostając zaufanymi przyjaciółkami zarówno na gruncie osobistym, jak i zawodowym. Pięć lat temu obu paniom przyznano tytuły profesorskie. Jak mówią, praca dydaktyczna jest dla nich wyjątkowo ważna, gdyż pozwala na odegranie istotnej roli w rozwoju kultury i jest okazją do otworzenia się na nowatorskie rozwiązania proponowane przez młodych ludzi.

University Campus UTEC Lima, zdj. Iwan Baan

„Za pełną uczciwość w podejściu do swoich realizacji i w prowadzeniu pracowni; za wiarę we współpracę […], za nieustanne zaangażowanie na rzecz doskonałości w architekturze, za odpowiedzialne podejście do środowiska i dostrzeganie niepowtarzalności każdego miejsca, w którym przychodzi im pracować" – możemy przeczytać w uzasadnieniu werdyktu jury konkursu.

University Campus UTEC Lima, zdj. Iwan Baan

Wśród znanych realizacji architektek znajdują się między innymi: School of Economics w Tuluzie, kampus uniwersytecki UTEC w Limie, Uniwersytet Luigi Bocconi w Mediolanie i Institut Mines Télécom w Paryżu.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.