Norweskie studio Snøhetta prezentuje dom na skraju klifu w Lysefjorden w Norwegii. Budynek zachwyca niestandardowymi widokami z okna i skromnymi wnętrzami zaprojektowanymi przez firmę Vipp.
Projekt nazwany Bolder Star Lodges, który został zlecony przez lokalnego dewelopera Toma Bjarte Norlanda, to wyjątkowy ośrodek, który pozwala turystom zanurzyć się w niezwykłej przyrodzie otaczającej fiord. Bolder Star Lodges składa się z czterech domków o nazwach Stylten, Myra, Stjerna i Eldhuseteach, z których każdy został zaprojektowany tak, aby wtapiał się w naturalne otoczenie, zachowując jednocześnie architektoniczną odrębność.
„Początkowo plan zakładał zbudowanie szeregu mniejszych chatek, ale zdaliśmy sobie sprawę, że ten teren zasługuje na coś lepszego, coś odważnego” – powiedział dyrektor Vipp, Kasper Egelund. „Chcieliśmy stworzyć coś, co współgra z otaczającą naturą, operując naturalnymi kształtami zaczerpniętymi z okolicznej flory, i stwarzając wrażenie, że domki unoszą się w powietrzu, zawieszone nad krawędzią góry nad fiordem” – dodają projektanci.
Bolder Star Lodges, o powierzchni od 38 do 60 metrów kwadratowych, są zbudowane z drewna i betonu. Ich unikatowe, asymetryczne formy zachwycają wszystkich, którzy mają okazje je podziwiać na tle wyjątkowych krajobrazów klifu.
W plebiscycie zorganizowanym przez Centre of Centemporary Culture of Barcelona (CCCB) oraz sześć europejskich instytucji rozdano nagrody dla najlepszej przestrzeni publicznej w Europie. Prezentowane projekty wybrano spośród 274 zgłoszonych realizacji, z 194 miast 30 europejskich krajów.
Budowa nowego gmachu dworca Łódź Fabryczna wre w najlepsze już od kilku miesięcy. Kolejarze, aby nie dać nam zapomnieć o przedsięwzięciu i podkręcić nieco temperaturę postanowili zrobić wszystkim miłą niespodziankę. Prezent, który serwuje nam dziś PKP to wizualizacje trzymanych dotąd w tajemnicy projektów wnętrz budynku.
Szczecin dla niektórych był miastem zapomnianym – bez wielkich inwestycji czy wydarzeń kulturalnych na najwyższym poziomie. Na szczęście przeświadczenie to sukcesywnie ulega zmianie. Miasto nie tylko zadziwia ilością atrakcji kulturalnych czy rozrywkowych, ale przede wszystkim zaczyna zapełniać się nowymi realizacjami architektonicznymi, które reprezentują najwyższy poziom.
Amerykańskie miasta to nie tylko wieżowce, monumentalne budynki i przedmieścia z domami jednorodzinnymi. Najlepszym tego przykładem jest Waszyngton, wolny od wszelkich wysokościowców, pełen klasycznych budynków, kamienic, placów i zabytków. Waszyngton uznawany jest za najbardziej europejskie miasto Ameryki, ale i to może się niedługo zmienić.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.