Tężnia solankowa na placu Hallera w Warszawie

Tężnia solankowa na placu Hallera w Warszawie

Tężnia solankowa na placu Hallera w Warszawie, Fot. Piotr Krajewski, źródło: www.nagroda-architektoniczna.pl

W grudniu 2019 r., już po raz piąty, została przyznana Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy. Wśród wyróżnionych obiektów znalazła się, usytuowana na placu Hallera, Tężnia solankowa, która otrzymała dwie statuetki – za najlepsze rozwiązanie proekologiczne oraz najlepszą przestrzeń publiczną stolicy.

Przestrzeń dla każdego 

Działająca od 2018 r. Tężnia solankowa na placu Hallera jest pierwszym tego typu obiektem w Warszawie i drugim, po Marysinie Wawerskim, w Województwie mazowieckim. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Kamil Ciepieńko, radny ze Stowarzyszenia Kocham Pragę, którego swoimi głosami, podczas obrad nad budżetem partycypacyjnym dzielnicy, wsparli mieszkańcy Pragi-Północ. Według Ciepieńki koszt całego projektu zamknął się w granicach ok. 250 tys. złotych. Oczywiście wobec możliwości przywrócenia zaniedbanego dotychczas placu mieszkańcom, pieniądze nie grały wielkiej roli. Liczyła się idea zintegrowania pokoleń wokoło nowej, ogólnodostępnej i przyjaznej przestrzeni.   

Pomysłodawca Kamil Ciepieńko i projektantka Dorota Wachowska-Dyszkiewicz,
źródło: mat. prasowe

Prosto z Ciechocinka 

Projekt wykonanego z gałęzi tarniny i drewna obiektu powierzono Dorocie Wachowskiej-Dyszkiewicz, Markowi Kolasie, Piotrowi Kurpienikowi i Sławomirowi Wochniakowi. Architekci postawili na klasyczne rozwiązania, tworząc strukturę o długości 10,70 m, szerokości 1,80 m oraz wysokości 3,90 m. Najważniejszym elementem konstrukcji są specjalne podziemne zbiorniki, których pojemność wynosi 10 m³. To w nich znajduje się sprowadzona z Ciechocinka solanka, która za pomocą pompy transportowana jest na zwieńczenie tężni, skąd spływa po gałęziach tarniny i stopniowo odparowuje tworząc - zbliżony do morskiego, niepowtarzalny mikroklimat pozytywnie wpływający na zdrowie człowieka. W przypadku placu Hallera stężenie solanki wynosi ok. 8 %. 

Jak zaznaczają naukowcy wystarczy od 15 do 30 minut kontaktu z wydzielaną przez tężnię charakterystyczną mgiełką. Jej lecznicze działanie zaleca się przede wszystkim ludziom z chorobami nowotworowymi, serca, płuc czy z nadczynnością tarczycy. Jednak w celu poprawy samopoczucia z bogactwa mikroelementów zawartych w solance może skorzystać każdy.   

Tężnia solankowa na placu Hallera w Warszawie,
źródło: warszawa.naszemiasto.pl

Moda na tężnie solankowe

Jurorzy Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy zwrócili uwagę na ożywczą funkcję znajdującej się w zachodniej części placu Hallera tężni. Według nich obiekt stał się nieoczywistym impulsem, który pobudził tę część miasta, stając się istotnym miejscem spotkań oraz rekreacji. Projekt doskonale wpisał się w dialog dotyczący stworzenia przyjaznego klimatu miejskiego, klimatu wolnego od smogu i zanieczyszczeń.

Tężnia solankowa na placu Hallera w Warszawie,
źródło: warszawa.naszemiasto.pl

Jeszcze przed ogłoszeniem wyników warszawskiego konkursu architektonicznego, w stolicy zapanowała moda na tężnie solankowe. Do budżetu obywatelskiego na bieżący rok - 2020 wpłynęło dokładnie czterdzieści projektów budowy tężni solankowych. Mają one powstać m.in. w Bemowie, Włochach, Mokotowie, Ochocie, Ursynowie, Targówku, Pradze-Południe oraz Pradze-Północ, której mieszkańcy zdają się być zachwyceni obecnością tej przy placu Hallera.

Trzymamy kciuki za pojawienie się kolejnych tego typu, proekologicznych obiektów.      

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.