Jak z drewnianej szopy zrobić designerskie cacko?

Jak z drewnianej szopy zrobić designerskie cacko?

Kto powiedział, że szopa ogrodowa to zawsze cztery ściany i dach? Skromny budynek zaprojektowany przez studentów University of British Columbia, School of Architecture and Landscape Architecture przy współpracy Woodlands Community Garden Club udowadnia, że zastosowanie nowoczesnego designu przy pozornie banalnych realizacjach to tylko kwestia chęci i dobrej woli.

Drewniana szopa stojąca w Woodlands Park w kanadyjskim Vancouver stanowi centralny punkt małego parku. Budynek działa jako miejsce spotkań dla okolicznych mieszkańców i stanowi przestrzeń dla lokalnych programów edukacyjnych. Prosta forma szopy zaprojektowana została w taki sposób, aby zapobiec niepotrzebnemu zacienianiu terenu dookoła pawilonu. Twórcy chcieli umożliwić sytuację, w której drewniany budynek może pełnić nie tylko funkcję miejsca spotkań, ale także scenografii do wydarzeń odbywających się w jego najbliższym sąsiedztwie.

Przy realizacji projektu kluczowe okazały się problemy ekologiczne. Zleceniodawca zażądał, aby całkowicie wyeliminować w trakcie realizacji projektu użycie środków chemicznych, które potencjalnie mogłyby przedostać się do gleby. Studenci postawili w związku z tym na naturalne materiały. Szopę odłożono cedrowymi panelami, które zamiast zaimpregnować, zdecydowano poddać jedynie odymieniu niszczącemu szkodniki. Pawilon, niby altanę opatrzono z dwóch stron drewnianymi kratownicami, które z jednej strony przepuszczają światło słoneczne, z drugiej - stanowią podporę dla wspinającej się winorośli, która w miesiącach letnich ma stanowić naturalną osłonę przed promieniami słonecznymi.

Woodlands_shed_SW2

Fotografie: Dave Delnea Images, dzięki uprzejmości Brendan Callander Design.

Partnerzy przedsięwzięcia: University of British Columbia, School of Architecture and Landscape Architecture, Woodlands Community Garden Club

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.