Modernistyczny postulat otwarcia domu na pejzaż przez dziesięciolecia wydawał się w Polsce niemożliwy do racjonalnego zastosowania. Klimat, nieco bardziej srogi niż ten, w którym funkcjonują południowe, nadmorskie wille skłaniał raczej do budownictwa wykorzystującego stosunkowo małe, tradycyjnie rozmieszczone otwory okienne. Na nic zdały się kampanie uczniów Le Corbusiera, z Juliuszem Żórawskim na czele, którzy chcieli wprowadzić w polskim budownictwie układy wstęgowe, przekształcić dom-dworek, lub dom-twierdzę w kompozycje otwartą na otaczający ją ogród, czy pejzaż miejski.
Dopiero współczesne rozwiązania techniczne i termoizolacyjne wydają się umożliwiać w Europie Środkowej stosowanie na szeroką skalę nowoczesnej koncepcji willowej. Mało tego, domy energooszczędne, co wydaje się naturalnym następstwem racjonalistycznej specyfiku przedsięwzięcia, zaczynają coraz częściej grać z poetyką architektury minimalizmu. Z rozwiązania ekonomicznego, przekształcają się w nową koncepcję zastosowania nowoczesnej estetyki. Projekt pracowni A8 Architektura kierowanej przez Piotra Lewandowskiego jest doskonałą ilustracją tego fenomenu.
Prosta, elegancka bryła budynku została zdominowana przez szerokie przeszklenie jednej z fasad. Mimo zaskakująco dużej powierzchni otwierającej dom na otoczenie, realizacja mieści się w standardzie energetycznym NF40. Zapotrzebowanie na energie użytkową do ogrzewania i wentylacji wynosi tylko 24,4 kWh/m² w skali roku. Niskie zapotrzebowanie na energię nie wiążę się już dzisiaj z koniecznością przeinwestowania w materiały. Dom energooszczędny ogrzewa się 3-5 razy taniej niż standardowy budynek, a buduje tylko do 5% drożej. Biorąc pod uwagę małe gabaryty domu (przy zachowaniu 144 metrów powierzchni!) i aktualne ceny okien termoizolacyjnych, takich jak te produkowane przez współpracujący z architektami Internorm, projekt wydaje się dostępny do realizacji na szeroką skalę.
Dom studia A8 Architektura, wykonany na konkurs ogłoszony przez „Muratora” jest idealnym pogodzeniem budownictwa energooszczędnego, z atrakcyjnym, nowoczesnym opracowaniem plastycznym. Co ważne, nowe rozwiązania techniczne nie burzą przejrzystej struktury budynku. Twórcy podkreślają, że taras zadaszony został okapem w taki sposób, aby promienie słoneczne wpadały do środka i dodatkowo ogrzewały wnętrze zimą, a latem zatrzymywały się przed linią okien, chroniąc je przed przegrzaniem. Energooszczędność nie jest więc bonusem doklejonym do nowoczesnej formy domu, ale raczej jego naturalnym aspektem.
Zdjęcia dzięki uprzejmości A8 Architektura
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.