Alfred Hitchcock przedstawia: architektura i suspens

Alfred Hitchcock przedstawia: architektura i suspens

Nie trudno siÄ™ zorientować, że to co przeciÄ™tny Kowalski myÅ›li o architekturze wspóÅ‚czesnej (czy w ogóle o wspóÅ‚czesnej sztuce) nie jest generowanie przez akademie i specjalistyczne czasopisma. Dzisiaj najistotniejszym medium stanowiÄ…cym furtkÄ™ do Å›wiata architektury i zakreÅ›lajÄ…cym jej kanon jest oczywiÅ›cie internet. Jak ksztaÅ‚towaÅ‚y siÄ™ jednak gusta Kowalskiego jeszcze 20, 30 lat temu? Wydaje siÄ™, że odpowiedź musi pozostać zÅ‚ożona.

Jednym z kluczowych czynników tworzÄ…cych panoramÄ™ tego, co funkcjonowaÅ‚o w Å›wiadomoÅ›ci spoÅ‚eczeÅ„stwa bÄ™dzie na pewno kino i telewizja. W kinie artystycznym znajdziemy na pÄ™czki awangardowych gmachów. W „Pogardzie”, czy „Zabriskie Point” oprócz bohaterów-postaci oglÄ…damy też bohaterów-budynki. Wydaje siÄ™ jednak, że oprócz „Kina przez duże K” trzeba spojrzeć na filmy bardziej popularne. Tak jak dzisiaj idei tego, czym jest „dom nowoczesny” nastolatki uczÄ… siÄ™ z ekranizacji „Zmierzchu” (wspaniaÅ‚a Hoke Residence zbudowana przez Skylab Architects), tak ich dziadkowe uczyli siÄ™ z ówczesnego kina.

Dla zamieszkujÄ…cych Stany niezliczonych Johnów Smithów, jednym z geniuszów„architektonicznego castingu” jest niewÄ…tpliwe mistrz suspensu: Alfred Hitchcock. Ze wzglÄ™du na przypadajÄ…cÄ… dziÅ› rocznicÄ™ jego Å›mierci (reżyser – znany ze specyficznego poczucia humoru i ironii – nie życzyÅ‚by sobie zapewne fetowania w żaden sposób rocznicy urodzin…) chcielibyÅ›my przypomnieć dwie ikoniczne gwiazdy jego filmów.

Dom na wzgórzu z „Psychozy”

Drewniana willa jest wÅ‚aÅ›ciwie tylko atrapÄ…. SkÅ‚adajÄ…ca siÄ™ z trzech Å›cian i wypeÅ‚niona rusztowaniami konstrukcja powstaÅ‚a na oddalonym od Hollywood o kilka kilometrów planie filmowym Universal Studios, gdzie stoi do dziÅ›. Ze wzglÄ™du na ograniczony budżet „Psychozy” na budowy domu użyto materiaÅ‚ów zebranych ze starszych dekoracji i prawdziwej kolonialnej, niszczejÄ…cej w okolicy willi.

ŹródÅ‚em inspiracji dla scenografów pracujÄ…cych z Hitchcockiem byÅ‚ ikoniczny dla kultury amerykaÅ„skiej obraz Edwarda Hoppera z 1925, przedstawiajÄ…cy dom przy linii kolejowej. WiktoriaÅ„ski nastój, typowe dla amerykaÅ„skich przedmieść motywy i detale drewnianego budownictwa poÅ‚Ä…czone zostaÅ‚y z filmie z nastrojem grozy. Mariaż drewnianego domu na wzgórzu z atmosferÄ… horroru nie byÅ‚ zresztÄ… w 1960 roku, kiedy Hitchcock krÄ™ciÅ‚ „PsychozÄ™” niczym nowym. W kinie noir, bardzo popularnym w Stanach już od koÅ„ca lat ’30 czÄ™sto oglÄ…dać można podobne zamczyska.

Dla funkcjonowania willi z „Psychozy” istotny jest kontekst, w którym zostaÅ‚a osadzona. Willa jest rezydencjÄ… wÅ‚aÅ›cicielki przydrożnego motelu. Budynek oglÄ…damy zawsze filmowanÄ… z doÅ‚u, z perspektywy nowych baraków, w których zatrzymujÄ… siÄ™ podróżni. GÅ‚ówny bohater filmu – Norman Bates – spÄ™dza swoje dnie poruszajÄ…c siÄ™ miÄ™dzy domem, a budynkiem motelu. Jak dowiemy siÄ™ w ostatnich scenach filmu, architektura ma znaczenie symboliczne. Rozdarcie bohatera miÄ™dzy wiktoriaÅ„skÄ… historyzujÄ…cÄ… willÄ…, a nowoczesnymi, choć bezstylowymi barakami obrazuje rozdwojenie jego osobowoÅ›ci.

Vandamm House z „PóÅ‚noc – PóÅ‚nocny Zachód”

Elegancka willa, którÄ… można obejrzeć w klasyku kina akcji „North by Northwest” wolna jest od ciężkiego symbolicznego, psychologicznego balastu. Choć jest domem czarnego charakteru, speÅ‚nia ona przede wszystkim funkcjÄ™ nowoczesnej ikony, przydajÄ…cej mu zimnego smaku i prestiżu. CaÅ‚y film przepojony jest zresztÄ… podobnymi motywami nawiÄ…zujÄ…cymi do pozycji spoÅ‚ecznej i ekonomicznej bohaterów. FabuÅ‚a filmu, która rozpoczyna siÄ™ w eleganckim, dopiero co otwartym (mamy rok 1958) gmachu kwatery gÅ‚ównej ONZ, wymagaÅ‚a utrzymania siÄ™ w stosownych, modernistycznych dekoracjach aż do ostatniej minuty.

MakietÄ™ willi zaprojektowali wspóÅ‚pracownicy Hitchcocka na podstawie precyzyjnej wskazówki: ma ona wyglÄ…dać jak domy Franka Lloyda Wrighta.

Wright byÅ‚ w latach ’50 prawdziwÄ… gwiazdÄ… architektury. Jego Fallingwater przeżywaÅ‚ po wojnie drugÄ… mÅ‚odość. Budynek wracaÅ‚ jak refren w mediach i telewizji i szybko staÅ‚ siÄ™ metaforÄ… nowoczesnego budownictwa i designu. Formy stosowane przez architekta w Fallingwater rozumiane byÅ‚y jako esencja tego, co w nowoczesnoÅ›ci najlepsze. Odważnie kontrastowane bryÅ‚y budynku wiÄ…zaÅ‚y siÄ™ w przypadku „PóÅ‚nocy”, jak i pierwowzoru, z odważnym pomysÅ‚em lokalizacji. Willa miaÅ‚a siÄ™ znaleźć na stromej skarpie Mount Rushmore.

Vandamm House, stanowiÄ…cy nawiÄ…zanie do pereÅ‚ wspóÅ‚czesnej twórcom filmu architektury, sam szybko staÅ‚ siÄ™ klasykiem. Jego obecność w materiaÅ‚ach promocyjnych filmu, zwiastunach i wreszcie ogromny sukces „PóÅ‚nocy”, która wracaÅ‚a do amerykaÅ„skiej dystrybucji jeszcze w latach ’80 sprawiÅ‚y, że wielu Amerykanów zaczęło traktować willÄ™ na skarpie jako realnie istniejÄ…cy budynek. Niestety – turyÅ›ci odwiedzajÄ…cy park przyrodniczy przy Mount Rushmore nie znajdowali niczego, oprócz pustej polany. MaÅ‚o tego, nawet przestrzeÅ„ po dekoracjach nie pozwala dziÅ› na wyobrażenie sobie jak wyglÄ…dać musiaÅ‚ w pejzażu budynek. Już w 1958 roku filmowcy posÅ‚ugiwali siÄ™ zrÄ™cznie fotomontażem. Willa zbudowana w praktycznym do filmowania z wysiÄ™gników miejscu, po interwencji techników graÅ‚a na ekranach kin wÅ›ród bardziej niebezpiecznego pejzażu. Wszystko dziÄ™ki ciÄ™ciom taÅ›my i stosowaniu iluzorycznego horyzontu. Architektura nowoczesna okazaÅ‚a siÄ™ niczym wiÄ™cej, niż efemerycznÄ… projekcjÄ….

Fotografie z „Psychozy”: © Wikimedia

Fotografie z „PóÅ‚nocy PóÅ‚nocny Zachód” : © Universal Studios

© 1959 Metro-Goldwyn-Mayer Studios

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informacjÄ™ o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.