Architekt domów drewnianych - przyjaciel natury

Architekt domów drewnianych - przyjaciel natury

I, MayaSimFan [CC BY-SA 3.0]

Drewniany domek na skraju lasu, z widokiem na rozległe zielone tereny. Przed nim ogródek z kolorowymi kwiatami oraz altana, pod którą można się ukryć podczas letniego deszczyku, nie rezygnując przy tym z przyjemności spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Domy drewniane zawsze miały szerokie grono zwolenników, jednak dopiero od kilku lat są budowane częściej. Wynika to z rozpowszechnienia zaawansowanych technologii budowy z wykorzystaniem drewna. Inwestorzy mają też większą świadomość jakości drewnianych konstrukcji. Architekci z kolei są w stanie przedstawić zarówno klasyczne, jak i nowoczesne propozycje.

Dlaczego drewno?

Drewno jest wyjątkowym budulcem. Pochodzi od Matki Natury, zapewniając niepowtarzalny, doskonały mikroklimat. Dzieje się tak dlatego, że wykazuje zdolność do samoregulacji wilgotności w pomieszczeniach. Drewno oddycha, a więc ściany, które zostały z niego wykonane, również. Para wodna jest swobodnie transportowana z wnętrza budynku na zewnątrz. Drewno zostało docenione również ze względu na swoje właściwości termoregulacyjne – gwarantuje skuteczną izolację, chroniąc wnętrze budynku przed utratą ciepła i chłodem z zewnątrz.

Upodobali je sobie szczególnie miłośnicy natury. Drewno jest przyjazne środowisku, gdyż podczas jego obróbki nie powstaje tak wiele zanieczyszczeń i dwutlenku węgla, jak w przypadku innych materiałów wykorzystywanych w budownictwie. Dużą popularnością cieszą się drewniane domy z prefabrykatów, czyli gotowych elementów dostarczanych na plac budowy. To pozwala wyraźnie zaoszczędzić czas, a „składanie” domu niczym wieży z klocków zajmuje zaledwie kilkanaście dni. Inaczej jest, jeżeli decydujesz się na drewniany dom z bali. W obu przypadkach należy jednak skorzystać z pomocy architekta. To on zadba o prawidłowy projekt, doradzi najlepsze rozwiązania, pomoże w wyborze odpowiednich materiałów, a także będzie nadzorował realizację projektu.

Bystrze, menonicki dom podcieniowy, 2010, fot. T. Przechlewski. Źródło: Wikimedia
Bystrze, menonicki dom podcieniowy, 2010, fot. T. Przechlewski.
Źródło: Wikimedia

Dom drewniany – rodzaje

Zanim architekt wysłucha Twoich oczekiwań i preferencji dotyczących idealnego dla Ciebie i Twojej rodziny drewnianego domu, powinieneś się zapoznać z rodzajami tego typu budynków. Drewno wykorzystuje się w architekturze na kilka sposobów.

Najpopularniejsze są domy szkieletowe. Ich konstrukcje bazują na szkielecie wykonanym z belek, który następnie opiera się na fundamentach. Tylko fundamenty są mokrą robotą, pozostałe prace zaś wykonywane są bez użycia zaprawy. To pozwala na budowę domu również w mniej sprzyjających warunkach, np. zimą. Przestrzeń między elementami szkieletu wypełniana jest warstwą izolacyjną, np. wełną mineralną lub folią paroizolacyjną. Dom drewniany szkieletowy można postawić nawet w 3 miesiące, więc naprawdę bardzo szybko, szczególnie jeśli projekt wykonano z ponadprzeciętną starannością. Łatwo można go później rozbudować czy przeprowadzić modyfikacje. W ten sposób budowane są też domy prefabrykowane – w tym przypadku czas realizacji projektu jest jeszcze krótszy. Na plac budowy są dostarczane gotowe elementy, które następnie się składa. Dom jest gotowy już po kilku dniach.

Najbardziej wymagającym klientom, którzy szczególnie upodobali sobie sielski klimat, architekci polecają drewniane domy z bali. Konstrukcja takiego budynku opiera się na balach o średnicy od 10 do 30 cm. Drewno bardzo dobrze zatrzymuje ciepło, dlatego im bale są większe, tym mniej materiału izolacyjnego potrzebujemy. Istnieje kilka rodzajów bali. Pełne wykonane są z litego drewna i mogą mieć przekrój okrągły pełny, klasyczny, prostokątny lub dwustronnie zaokrąglony. Są też bale klejone, składające się najczęściej z dwóch lub większej liczby elementów. Ciekawe rozwiązanie stanowią bale izolowane o niskim współczynniku przenikania ciepła.

Obok domów szkieletowych oraz tych z bali do wyboru są domy drewniane ryglowe. Cechują się one niezwykle ciężkim szkieletem, wzmocnionym słupkami, podwalinami i zastrzałami. Charakteryzują się ciekawym wyglądem, nawiązującym do XX wieku. Ciemne drewno kontrastuje z wypełnieniem w kolorze sterylnej bieli. Współczesna architektura wciąż wykorzystuje powszechnie znaną w Polsce już od wieków zrębową technologię budowy domów. Takie budynki powstają z drewna iglastego, które wyróżnia się naturalną wilgotnością. Do fundamentu mocuje się pierwszą warstwę bali, natomiast kolejne układane są warstwowo. Domy zrębowe to rozwiązanie niezwykle trwałe, a także bezpieczne – przetrwają wiele lat i będą służyły kolejnym pokoleniom.

Mikoszewo, ulica Gdańska 68, dom podcieniowy, 2009, fot. Piastu. Źródło: Wikimedia
Mikoszewo, ulica Gdańska 68, dom podcieniowy, 2009, fot. Piastu.
Źródło: Wikimedia

Architekt specjalizujący się w projektach domów drewnianych

Jeżeli decydujesz się na dom z drewna i szukasz odpowiedniego projektu, warto się zdecydować na indywidualny projekt wykonany przez wykwalifikowanego, doświadczonego architekta. Dom drewniany ma specyficzną konstrukcję, dlatego musi być perfekcyjnie wykonany z wykorzystaniem odpowiednich materiałów. Nawet najmniejszy błąd w projekcie może skutkować niedoskonałościami w izolacji i powodować przedwczesne starzenie się drewna. Najlepszym wyborem będzie więc architekt domów drewnianych, który może się pochwalić kilkoma zrealizowanymi projektami tego typu. Zapoznaj się dokładnie z ofertą, poszukaj opinii na jego temat, spotkaj się w celu bliższego poznania możliwości. Powiedz mu o swoich oczekiwaniach i wizji idealnego domu z drewna. Przekonasz się wtedy, czy jest w stanie wykonać dla Ciebie projekt. W przypadku takiej budowy konieczny jest też nadzór realizacji projektu.

Marzy Ci się drewniany dom w sielskim klimacie? A może dom z drewna w nowoczesnym stylu, z elementami szkła oraz metalu w wykończeniu elewacji? Dzisiaj architekci są w stanie zaprojektować dom z drewna w każdym stylu. Wykorzystują plastyczność tego surowca w dostosowywaniu się do otoczenia i unikalność, która sprawia, iż każdy dom jest inny, wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju. Pamiętaj o ważnej roli architekta, od którego tak naprawdę wszystko się zaczyna. On tworzy fundamenty całego projektu, jak również jego realizacji. Muszą być solidne, abyś Ty cieszył się bezpiecznym domem przez wiele lat.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.