Marzysz o pracy architekta? To zawód, który wielu osobom jawi się bardzo ciekawy. W swojej pracy architekt musi łączyć szeroką wiedzę (m.in. prawną oraz techniczną) z umiejętnościami artystycznymi i kreatywnością. Aby sprawdzić się w tym zawodzie, na pewno trzeba mieć więc określone predyspozycje. Studia rządzą się jednak swoimi prawami, więc warto wiedzieć również, co zdawać na maturze, by móc startować na ten kierunek.
Przedmioty maturalne dla przyszłych architektów – co zdawać?
Z racji tego, że architektura ma wiele aspektów i jest dziedziną interdyscyplinarną, kandydaci na studia mają dość szerokie pole wyboru, jeśli chodzi o przedmioty maturalne. Nie da się ominąć jednak obowiązkowego języka polskiego oraz wzbudzającej postrach matematyki. Punkty z tych dwóch przedmiotów zawsze liczą się w rekrutacji. Uczelnie mające w swojej ofercie kierunek Architektura i Urbanistyka wymagają jednak jeszcze podania wyników z trzeciego, a czasami nawet czwartego przedmiotu maturalnego. Tu jednak wybór jest dość duży. W zależności od uczelni, na której chcesz studiować, możesz zdecydować się na: fizykę, historię, historię sztuki, geografię, informatykę, biologię.
Niektóre ze szkół wymagają zdawania konkretnych przedmiotów maturalnych (zazwyczaj jest to fizyka), inne pozostawiają maturzystom wybór. Często liczy się również wynik egzaminu z języka obcego (dowolnego). Warto też zauważyć, że jeżeli którykolwiek z tych przedmiotów jest Twoją zmorą, możesz mieć problem, by przebrnąć przez studia. Na zajęciach niesamowicie przydaje się bowiem znajomość w zasadzie wszystkich tych dziedzin nauki. Architekt to w końcu inżynier z artystyczną duszą.
Matura to nie wszystko – egzaminy z rysunku
Wyniki maturalne to jednak nie wszystko, o co musisz się zatroszczyć, pragnąc studiować architekturę. Konieczne będzie też zdanie egzaminu z rysunku, który sprawdzi Twoje predyspozycje do zawodu. Każda z uczelni ma swój własny system egzaminowania i oceniania oraz inne wymagania. Dlatego będziesz musiał włożyć trochę wysiłku w przygotowania, szczególnie jeśli zamierzasz zdawać na kilka uczelni w różnych miastach. Zazwyczaj można zapisać się na kurs przygotowawczy organizowany przez samą uczelnię, który pozwoli skorygować ewentualne błędy i rozeznać się w specyficznych preferencjach tamtejszej komisji. Liczba kandydatów na kierunki architektoniczne każdego roku jest bardzo wysoka, a wyniki egzaminu zwykle stanowią znaczącą część współczynnika rekrutacyjnego, dlatego może okazać się, że to one przeważą o Twojej przyszłości, a nie wyniki matury.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.