Top 5 najciekawszych centrów handlowych z całego świata
Czy sklepy zawsze muszą być nudne i monotonne? Zobacz, jak bardzo różnią się od siebie galerie zakupowe z całego świata - odmienne, style, wiek i rozwiązania sprawiają, że są niepowtarzalne.
Chcesz wybudować dom? A może zastanawiasz się nad innego rodzaju inwestycją budowlaną? W każdym z tych przypadków będziesz musiał skorzystać z pomocy specjalisty, który sporządzi odpowiedni projekt, czyli architekta. Nie wystarczy jednak udać się do pierwszego lepszego specjalisty i poprosić o wykonanie prac projektowych. Konieczna będzie też odpowiednia dokumentacja. Dowiedz się, czego potrzebuje architekt do sporządzenia projektu i jak przygotować się do rozmowy z nim.
Architekt nie rozpocznie pracy nad projektem bez odpowiedniej dokumentacji. By więc oszczędzić sobie niepotrzebnej bieganiny i nie tracić czasu, skompletuj zawczasu potrzebne „papierki”:
• wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy lub decyzję o warunkach zabudowy, jeśli na danym terenie nie obowiązuje MPZP – z gminy lub starostwa;
• wypis z rejestru gruntów – z Urzędu Gminy;
• opinię dotyczącą połączenia działki z drogą publiczną – z Urzędu Gminy;
• mapę do celów projektowych (skala 1:500) – od geodety;
• warunki przyłączenia do sieci: energetycznej, gazowej, wodociągowej, kanalizacyjnej – kolejno z Zakładu Energetycznego, Gazowni i Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji;
• opinię geotechniczną podłoża gruntowego – opcjonalnie, sporządzenie dokumentu trzeba zlecić geotechnikowi;
Architekt będzie również potrzebował danych inwestora lub inwestorów. Warto pamiętać, że powyższe dokumenty będą niezbędne nie tylko w przypadku tworzenia indywidualnie opracowanego projektu, ale również w przypadku zastosowania projektu gotowego (adaptowanego lub nie). Są bowiem potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę, a ponadto pozwolą już na wstępie wykluczyć projekty, których zrealizowanie na konkretnej działce jest niemożliwe.
Do spotkania z architektem warto również przygotować się merytorycznie. Na pewno masz wiele konkretnych oczekiwań dotyczących swojego przyszłego domu lub innej inwestycji. Najlepiej zawczasu je spisać, aby o niczym nie zapomnieć. Specjalista na pewno zada Ci dodatkowe pytania, które pomogą mu sprecyzować Twoje wymagania, jednak już wcześniej możesz zastanowić się nad:
• ilością i rodzajem potrzebnych pomieszczeń (w przypadku domu np. ilość sypialni czy łazienek, obecność gabinetu, pralni, garderoby, garażu w bryle budynku lub wolnostojącego oraz inne szczególne wymagania),
• preferowanym typem zabudowy – dom parterowy, piętrowy, z użytkowym poddaszem,
• preferowanym stylem architektonicznym – nowoczesny, klasyczny „dworkowy”, stylizowany, śródziemnomorski, amerykański, wiejski, góralski, skandynawski itd.,
• preferowanymi rozwiązaniami technologicznymi – być może nie wyobrażasz sobie życia bez ogrzewania podłogowego, a może chcesz wybudować dom, który wykorzystuje kolektory słoneczne lub system odzysku wody deszczowej czy też dom pasywny.
Warto pamiętać, że każda decyzja będzie miała konsekwencje finansowe, jednak architekt pomoże w stworzeniu takiego projektu, który zmieści się w założonym budżecie.
Czy sklepy zawsze muszą być nudne i monotonne? Zobacz, jak bardzo różnią się od siebie galerie zakupowe z całego świata - odmienne, style, wiek i rozwiązania sprawiają, że są niepowtarzalne.
Historia Centrum Dialogu Przełomy autorstwa Roberta Koniecznego i KWK Promes to opowieść o tym, że czasami warto pozostać na drugim planie. A także o tym, że żeby stworzyć piękną przyszłość, trzeba sięgać do przeszłości, rozumieć ją i się z nią godzić.
Zaczęło się od projektu typowego, a skończyło na czymś wyjątkowym. Historia powstania Cichego Domu zachęca inwestorów do ufania zmysłowi artystycznemu tych, którzy tworzą ich domy, a samych architektów do nowego, głębszego spojrzenia na projektowanie budynków mieszkalnych – spojrzenia uwzględniającego potrzeby, charaktery i uczucia ich przyszłych mieszkańców.
Ten wyjątkowy dom zapamiętacie na długo. Projekt Roberta Koniecznego jest nie tylko piękny, ale i niezwykle praktyczny. Zastosowano w nim interesujące rozwiązania, które uczyniły niemożliwe możliwym, zadowalając inwestorów i pozostając w zgodzie z obowiązującymi prawami budowlanymi oraz… prawami fizyki.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.