Top 5 najciekawszych centrów handlowych z całego świata
Czy sklepy zawsze muszą być nudne i monotonne? Zobacz, jak bardzo różnią się od siebie galerie zakupowe z całego świata - odmienne, style, wiek i rozwiązania sprawiają, że są niepowtarzalne.
Zawód architekta w naszym kraju wciąż uważany jest za prestiżowy. Wiele osób sądzi też, że wiąże się on z wysokimi zarobkami. Wielu przedstawicieli tego zawodu narzeka jednak na swoją sytuację finansową. Jak jest więc naprawdę i gdzie powinien podjąć pracę architekt, by zarobić najwięcej?
Wbrew pozorom osoby z wykształceniem architektonicznym mają szerokie możliwości kształcenia. Klasyczna ścieżka zawodowa obejmuje pracę w biurze architektonicznym. To jedyny sposób, by zdobyć praktykę wymaganą do uzyskania uprawnień budowlanych i wpisania na listę Izby Architektów. Nie każdy jednak wybiera taką ścieżkę, szczególnie że zarobki na początku tej drogi zawodowej są niezadowalające. Dodatkowo często ciężko dostać pracę w biurze bez odpowiednich koneksji lub naprawdę wyróżniającego się talentu czy dorobku, który można zdobyć już na studiach.
Alternatywą jest założenie własnej działalności. Jeśli zakłada ją architekt bez uprawnień, będzie musiał jednak podjąć współpracę z uprawnionym specjalistą, który będzie ponosił odpowiedzialność za prawidłowość wykonanych projektów.
Można też pracować w firmach jedynie częściowo związanych z architekturą – np. urbanistycznych, wnętrzarskich, meblowych, budowlanych, deweloperskich. Ponadto można ubiegać się o stanowisko w organach państwowych – urzędach oraz odpowiednich wydziałach samorządowych. Wielu architektów decyduje się też na odejście od specjalizacji projektowej i postanawia zająć się designem, grafiką czy reklamą, a nawet informatyką.
A zatem gdzie architekci zarabiają najwięcej? Można tu dostrzec pewne tendencje, które powinny pomóc każdemu świeżo upieczonemu architektowi w podjęciu decyzji. Wyższe zarobki odnotowuje się przede wszystkim w dużych miastach, podobnie jak w innych zawodach. Znacznie lepiej zarabia się też w dużych firmach, szczególnie tych z zagranicznym kapitałem, niż w małych przedsiębiorstwach. Ponadto warto zauważyć, że zarobki architektów wzrastają systematycznie wraz z wiekiem i doświadczeniem. Duże znaczenie dla ich wysokości ma też uzyskanie uprawnień zawodowych. Uprawniony architekt z kilkunastoletnim stażem może liczyć na bardzo dobre zarobki, przekraczające nawet 10 tys. zł miesięcznie, szczególnie jeśli pracuje w dużej firmie lub jest właścicielem własnej. Początkujący często muszą zadowolić się jednak pensją znacznie niższą od krajowej średniej.
Warto pamiętać też o możliwościach wyjazdu za granicę. Jeśli architektowi zależy na wysokich zarobkach, to właśnie tam ma największą szansę na ich uzyskanie. Praca za granicą obecnie nie stanowi problemu, szczególnie dla młodych ludzi, którzy są przyzwyczajeni do otwartych granic i znają języki obce.
Czy sklepy zawsze muszą być nudne i monotonne? Zobacz, jak bardzo różnią się od siebie galerie zakupowe z całego świata - odmienne, style, wiek i rozwiązania sprawiają, że są niepowtarzalne.
Ten niezwykły budynek jest przykładem na to, jak opowiadać językiem architektury. Projekt budynku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN poprzez symbole opowiada o historii, traumie, tożsamości i powracaniu do życia niezależnie od tego, jak blisko było do śmierci.
Wartość przedsięwzięcia szacuje się na ok. 500 milionów funtów. Obiekt ma zostać zbudowany w częściowo opuszczonych dokach w północnej części Liverpoolu, a jego powstanie – według włodarzy klubu - ma wpłynąć ożywczo na gospodarkę miasta Beatlesów, generując miliard funtów zysku.
Czy architekt jest projektantem? A może to projektant jest architektem? Te pojęcia są często używane zamiennie, chociaż to dwa zawody, które należy rozróżnić, aby na konkretnym etapie budowy domu wybrać odpowiednie usługi. Najczęściej mówimy o architektach i projektantach wnętrz, jednak musisz wiedzieć, że architekt może też zajmować się planowaniem terenów zielonych oraz ich zagospodarowaniem, a projektant odpowiadać za prawidłowe umiejscowienie instalacji elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej. Kim zatem jest architekt, a jakie obowiązki należą do projektanta?
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.