Architekt czy projektant

Architekt czy projektant

Czy architekt jest projektantem? A może to projektant jest architektem? Te pojęcia są często używane zamiennie, chociaż to dwa zawody, które należy rozróżnić, aby na konkretnym etapie budowy domu wybrać odpowiednie usługi. Najczęściej mówimy o architektach i projektantach wnętrz, jednak musisz wiedzieć, że architekt może też zajmować się planowaniem terenów zielonych oraz ich zagospodarowaniem, a projektant odpowiadać za prawidłowe umiejscowienie instalacji elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej. Kim zatem jest architekt, a jakie obowiązki należą do projektanta?

Architekt i projektant – dwa różne zawody, które jednak mają ze sobą wiele wspólnego. Osoby te nierzadko współpracują, a często w jednym biurze możemy skorzystać z pomocy zarówno architekta, jak i projektanta. Obszary ich działania się przenikają, lecz pracują oni w nieco inny sposób. Warto wiedzieć, iż architektem może być tylko taka osoba, która uzyskała tytuł zastrzeżony, nadawany przez państwo, na co szansę mają ludzie znajdujący się na liście krajowej jednostki organizacyjnej Samorządu Zawodowego Architektów.

Poznaj obowiązki architekta

Architekt to osoba o niezwykle wszechstronnych umiejętnościach, a także szerokiej wiedzy. Musi posiadać zdolności czysto techniczne, pozwalające na tworzenie prawidłowych układów poszczególnych warstw budynków bądź weryfikację prawidłowości w zakresie rozwiązań projektowych z uwzględnieniem sztuki budowlanej. Ponadto musi się wykazywać zdolnościami plastycznymi oraz wyczuciem dobrego smaku w łączeniu stylów architektonicznych i estetyki.

Architekci są obecni podczas tworzenia projektu domu. To oni opracowują projekty domów jednorodzinnych i budynków komercyjnych czy użytku publicznego. Tworzą plan, który musi spełniać wyznaczoną funkcję oraz oczekiwania inwestora. Do zadań architektów należy też opracowanie formy budynku, która będzie zgodna z warunkami technicznymi i wszelkimi normami prawnymi. Architekt musi wyróżniać się zdolnością do zachowania harmonii między funkcjonalnością a estetyką. To w znaczącym stopniu od niego zależy stabilność, a także trwałość całej konstrukcji budynku, dlatego podejmuje on współpracę z konstruktorami. Architekt uzyskuje pozwolenia budowlane i odpowiada za przygotowanie projektu do dalszej realizacji.

To właśnie architekt jest pierwszą osobą, z którą powinieneś podjąć współpracę przy budowie domu. Rozmowa pozwoli mu poznać Twoje oczekiwania oraz preferencje dotyczące Twojego nowego domu. Na podstawie zebranych informacji opracowuje on projekt, który jest następnie realizowany przez firmę budowlaną. Dzięki wiedzy i doświadczeniu proponuje najlepsze rozwiązanie, pozwalające zwiększyć stabilność konstrukcji, ograniczyć koszty budowy i dalszej eksploatacji, jak również nadać budynkowi modny wygląd.

Duński architekt i projektant Peder Vilhelm Jensen-Klint,
autor m.in. charakterystycznej osłony do lampy naftowej,
fot. Gedser Church [Public domain]

Projektant nie mniej ważny

Projektant zajmuje się oczywiście wnętrzami. Ale o projektantach możemy mówić w różnych kontekstach. Architekci współpracują z nimi podczas opracowywania projektu budynku. Projektantem nazywamy osobę o wąskiej specjalizacji. Może ona np. pełnić funkcję czysto techniczną, tak jak w przypadku projektanta instalacji elektrycznej i sanitarnej.

Najbardziej rozpowszechnioną specjalizacją w tej dziedzinie jest projektant wnętrz. Dla niektórych jego obowiązki oraz zadania ograniczają się do wyboru kolorów ścian, rodzaju mebli, dekoracji i elementów wykończeniowych. Praca dla typowego artysty! Projektant jednak ma znacznie więcej obowiązków, a jego praca jest niezwykle złożona, wieloetapowa.

Projektant musi mieć kierunkowe wykształcenie z zakresu planowania i aranżowania wnętrz mieszkalnych, komercyjnych, hotelowych, biurowych i innych. Celem wszystkich jego działań jest zaplanowanie przestrzeni tak, aby była ona funkcjonalna oraz estetyczna. Musi więc łączyć ergonomię z najnowszymi trendami. Oczywiście kluczowe dla projektanta są oczekiwania i preferencje klienta. Zdarza się, że projekt wnętrz wymaga zmian w architekturze budynku, o ile jest to możliwe. Warto więc podjąć współpracę z projektantem, decydując się równocześnie na usługi architekta. W porozumieniu ze sobą będą mogli stworzyć dom i wnętrze, które będą idealnie dopasowane do Twoich oczekiwań. Na kolejnych etapach nie będzie też konieczności wprowadzania zmian.

India Mahdavi by Paolo Roversi
Wybitna francuska projektantka India Mahdavi,
fot. Noor Chalhoub [CC BY-SA 4.0]

Architekt, czy projektant – z kim bardziej opłaca się współpracować?

Jeżeli planujesz budowę domu od podstaw, musisz się zdecydować na pomoc architekta, ponieważ dom nie powstanie bez dobrego projektu. Potrzebujesz wiedzy oraz umiejętności profesjonalisty, który zdobywa je przez długie lata nauki i praktyki zawodowej. Trudno sobie wyobrazić budowę domu bez odpowiednio zagospodarowanej przestrzeni. Projekt architekta to wytyczne dla ekipy budowlanej. W przypadku już istniejących budynków, w szczególności mieszkań w blokach czy apartamentowcach, przyda się pomoc projektanta, niekoniecznie architekta. To on zaaranżuje Twoją przestrzeń do życia. Zaplanuje każde pomieszczenie pod kątem stylu życia, oczekiwań, preferencji i możliwości finansowych. Oczywiście warto go zaangażować w budowę domu od samego początku, żeby stworzył projekt.

Podsumowując, architekt zajmuje się tworzeniem projektu budynku, posiada umiejętności techniczne i wyczucie estetyki. Jest odpowiedzialny za projekt domu, ale też odpowiednie zaplanowanie jego przestrzeni, np. umiejscowienie poszczególnych pomieszczeń. Projektant zaś to specjalista w konkretnej dziedzinie, np. w aranżacji wnętrza. Jest artystą, który zgodnie z aktualnymi trendami stworzy dla Ciebie wnętrze, odpowiednio dobierając kolorystykę, meble, dodatki oraz elementy wykończenia.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.