Stadion Al Thumama w Doha zaprojektowany przez katarskiego architekta Ibrahima M Jaidah został oficjalnie otwarty. Obiekt powstał przed Mistrzostwami Świata FIFA 2022. Projekt, zainspirowany tradycyjną czapką gahfiya, jest szóstym stadionem zaprojektowanym specjalnie na potrzeby święta piłki nożnej.
Stadion został nazwany Al Thumama, na cześć lokalnie rosnącego gatunku drzewa – jego nazwa ma podkreślić ścisły związek architektury z lokalną tradycją i dumę z narodowej kultury. Stadion ma charakterystyczny okrągły kształt, inspirowany gahfiyą, tradycyjną tkaną czapką, noszoną przez mężczyzn na całym Bliskim Wschodzie. Jaidah opisuje pierwszy etap projektowania w następujący sposób: „Pamiętam, że zebrałem niemal wszystkie rodzaje gahfiy, aby zbadać różne wzory na każdej z nich” – powiedział Jaidah. „Nosiłem ją jako dziecko, jednak nie spodziewałem się, że kiedyś dostrzegę tę wszystkie kształty i głębię ich projektów. Budziłem się w środku nocy, aby zbadać wzory na różnych gahfijach” – kontynuował Jaidah.
Jaidah i jego studio Arab Engineering Bureau byli jedną z kilku praktyk architektonicznych zaproszonych przez rząd Kataru do złożenia projektu stadionu Al Thumama. Władze poszukiwały projektu, który w ciekawy sposób odzwierciedli nieustanny rozwój Kataru i głębokie poszanowanie dla tradycji kraju. „Chciałem, aby mój projekt był nowoczesny, ale jednocześnie nie chciałem pozbawiać go tradycyjnej tożsamości. Zachowanie lokalnego dziedzictwa miało dla mnie ogromne znaczenie” – mówi Jaidah.
Stadion – mimo otwartego dachu – będzie klimatyzowany. Nad siedzeniami widzów znajdzie się baldachim, który zapewni dodatkowy cień i uchroni ich przed wysokimi temperaturami. Architekci byli świadomi tego, że budując stadion w tak ciepłym klimacie, jaki panuje w Katarze, muszą szczególnie przyłożyć się do kwestii zacienienia i chłodzenia wnętrz. Powietrze na stadionie będzie chłodzone za pomocą wentylatorów zasilanych energią słoneczną, a następnie uwalniane przez duże dysze po stronie boiska i kraty wentylacyjne znajdujące się na trybunach.
Po zakończeniu Mistrzostw Świata pojemność stadionu zostanie zmniejszona do 20 000 miejsc. Górne trybuny stadionu zostaną zdemontowane, a na ich miejscu znajdzie się hotel z 60 niewielkimi pokojami.
Bjarke Ingels Group we współpracy z NASA i ICON przedstawiają Mars Dune Alpha, ośrodka badawczego, który zapewni komfortowe miejsce do życia i pracy dla astronautów na Marsie. Mierząca 1700 stóp kwadratowych struktura, która obecnie znajduje się w fazie budowy w Johnson Space Center w Houston, została wydrukowana w 3D.
Znane studio architektoniczne Skidmore, Owings & Merrill zostało nagrodzone w konkursie na projekt Wioski Olimpijskiej na Igrzyska Olimpijskie 2026. W międzynarodowym konkursie udział wzięło 71 pracowni architektonicznych z dziewięciu różnych krajów. Projekt będzie częścią dużego planu zagospodarowania dawnych terenów stoczni Porta Romana. Samowystarczalny projekt obejmie przestrzenie mieszkalne, komercyjne i publiczne.
Duńskie studio architektoniczne ADEPT wygrało konkurs na projekt drewnianego, ekologicznego budynku, który powstanie w hamburskiej dzielnicy Wandsbek. Budynek, którego powierzchnia wyniesie 34 tys. metrów kwadratowych, ma zostać otwarty w 2026 roku. Przyjazna środowisku konstrukcja będzie mieścić instytucje administracji publicznej.
Autorem odważnego projektu na jednym z wieżowców na Hudson Yard jest studio KFP. Otwarcie obiektu jest planowane na wiosnę przyszłego roku.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.