Al Thumama. Stadion jak czapka

Al Thumama. Stadion jak czapka

Al Thumama, zdj. Qatar's Supreme Committee for Delivery & Legacy

Stadion Al Thumama w Doha zaprojektowany przez katarskiego architekta Ibrahima M Jaidah został oficjalnie otwarty. Obiekt powstał przed Mistrzostwami Świata FIFA 2022. Projekt, zainspirowany tradycyjną czapką gahfiya, jest szóstym stadionem zaprojektowanym specjalnie na potrzeby święta piłki nożnej.

Stadion został nazwany Al Thumama, na cześć lokalnie rosnącego gatunku drzewa – jego nazwa ma podkreślić ścisły związek architektury z lokalną tradycją i dumę z narodowej kultury. Stadion ma charakterystyczny okrągły kształt, inspirowany gahfiyą, tradycyjną tkaną czapką, noszoną przez mężczyzn na całym Bliskim Wschodzie. Jaidah opisuje pierwszy etap projektowania w następujący sposób: „Pamiętam, że zebrałem niemal wszystkie rodzaje gahfiy, aby zbadać różne wzory na każdej z nich” – powiedział Jaidah. „Nosiłem ją jako dziecko, jednak nie spodziewałem się, że kiedyś dostrzegę tę wszystkie kształty i głębię ich projektów. Budziłem się w środku nocy, aby zbadać wzory na różnych gahfijach” – kontynuował Jaidah.

Al Thumama, zdj. Qatar's Supreme Committee for Delivery & Legacy

 

Jaidah i jego studio Arab Engineering Bureau byli jedną z kilku praktyk architektonicznych zaproszonych przez rząd Kataru do złożenia projektu stadionu Al Thumama. Władze poszukiwały projektu, który w ciekawy sposób odzwierciedli nieustanny rozwój Kataru i głębokie poszanowanie dla tradycji kraju. „Chciałem, aby mój projekt był nowoczesny, ale jednocześnie nie chciałem pozbawiać go tradycyjnej tożsamości. Zachowanie lokalnego dziedzictwa miało dla mnie ogromne znaczenie” – mówi Jaidah.

Al Thumama, zdj. Qatar's Supreme Committee for Delivery & Legacy

 

Stadion – mimo otwartego dachu – będzie klimatyzowany. Nad siedzeniami widzów znajdzie się baldachim, który zapewni dodatkowy cień i uchroni ich przed wysokimi temperaturami. Architekci byli świadomi tego, że budując stadion w tak ciepłym klimacie, jaki panuje w Katarze, muszą szczególnie przyłożyć się do kwestii zacienienia i chłodzenia wnętrz. Powietrze na stadionie będzie chłodzone za pomocą wentylatorów zasilanych energią słoneczną, a następnie uwalniane przez duże dysze po stronie boiska i kraty wentylacyjne znajdujące się na trybunach.

Al Thumama, zdj. Qatar's Supreme Committee for Delivery & Legacy

 

Po zakończeniu Mistrzostw Świata pojemność stadionu zostanie zmniejszona do 20 000 miejsc. Górne trybuny stadionu zostaną zdemontowane, a na ich miejscu znajdzie się hotel z 60 niewielkimi pokojami.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.