Ekologiczny projekt od studia ADEPT

Ekologiczny projekt od studia ADEPT

Budynek w Wandsbek, zdj. ADEPT

Duńskie studio architektoniczne ADEPT wygrało konkurs na projekt drewnianego, ekologicznego budynku, który powstanie w hamburskiej dzielnicy Wandsbek. Budynek, którego powierzchnia wyniesie 34 tys. metrów kwadratowych, ma zostać otwarty w 2026 roku. Przyjazna środowisku konstrukcja będzie mieścić instytucje administracji publicznej.

Tym, co w znaczącym stopniu wpłynęło na ostateczny kształt budynku, była działka. Wąska i sprawiająca trudności, wymogła na architektach poszukiwania funkcjonalnej i estetycznie zadowalającej formy. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, architekci podzielili bryłę na mniejsze, elementy i przesunęli je względem. Dzięki temu udało im się stworzyć interesującą fasadę. Aby podkreślić ekologiczny charakter budynku, na części elewacji umieszczono różnorodną roślinność, tworząc tym samym zielone ściany, ożywiające przestrzeń i służące jako „płuca miasta”.

Budynek w Wandsbek, zdj. ADEPT

 

„Wysokie ambicje klienta, aby zbudować dom jako drogowskaz dla zrównoważonego budownictwa dobrze wpisują się w naszą pasję tworzenia zrównoważonych rozwiązań zakorzenionych w funkcjonalności i dobru użytkowników. Projektowanie dla dewelopera publicznego, który bierze na siebie odpowiedzialność za wspieranie zmian nawyków społeczeństwa w kierunku większej odpowiedzialności za nieodnawialne zasoby ziemi, okazało się niezwykle inspirujące – mówi Anders Lonka, jeden z twórców projektu.

Budynek w Wandsbek, zdj. ADEPT

 

Źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.