5. urodziny Shiver House

5. urodziny Shiver House

Shiver House, zdj. NEON

Brytyjskie studio projektowe NEON zaprezentowało nową wersję instalacji artystycznej Shiver House dla uświetnienia… piątych urodzin rzeźby. Shiver House został zbudowany jako kinetyczna, „zwierzęca” struktura, która porusza się i dostosowuje do otaczających ją warunków naturalnych.

Shiver House został stworzony w 2015 roku w ramach wystawy Barfotastigen na wyspie Korppoo w Finlandii. Obiekt ten miał być wystawiany zaledwie przez 4 miesiące, ale ze względu na jego popularność okres wystawy znacznie się wydłużył. Od 2017 obok znanego obiekty sztuki odbywa się festiwal jazzowy Korppoo Sea Jazz.

Shiver House, zdj. NEON

 „Shiver House to eksploracja idei, że architektura może być wykorzystana jako środek do stworzenia bliższego związku emocjonalnego między mieszkańcami ludzkiego świata a światem przyrody, w którym ten się znajduje. Ponadto, projekt sprawdza, czy ożywienie architektury, może sprawić, że między ludźmi a strukturami, w których mieszkamy, pojawią się głębsze i trwalsze relacje emocjonalne”– mówią architekci ze studia NEON.

Shiver House, zdj. NEON

Altanka wykorzystuje 600 kinetycznych gontów które reagują na zmieniające się warunki pogodowe na terenie. Wiatr, deszcz i śnieg powodują, że gonty obracają się, co sprawia, że konstrukcja przyjmuje różne formy w zależności od pogody. Shiver House nieustannie się zmienia, emanując wielowymiarowością. Będąc poddawana nieustannym zmianom, zaznacza również dwoistość swojego przeznaczenia – nieustannie waha się bowiem między funkcjonalnym schronieniem a poetyckim urządzeniem.

 

źródło: worldarchitecture.org

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.