Zgodnie z zaleceniami ONZ dotyczącymi neutralności klimatycznej miast Rada Miasta Rzymu ogłosiła otwarcie projektu Laboratorio Roma050 – il Futuro della Metropoli Mondo, stworzonego i prowadzonego przez włoskiego architekta Stefano Boeriego. Projekt ma na celu przeprowadzenie zmian w tkance miejskiej Włoch, które mają na celu zminimalizowanie jego negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
Projekt rewitalizacji angażuje dwunastu młodych architektów i urbanistów oraz czterech renomowanych architektów, którzy wspólnie będą działać na rzecz bezpiecznej i ekologicznej przyszłości miasta. Laboratorium Roma2050 opracuje serię scenariuszy, które określą dokładne cele rewitalizacji Rzymu i zaproponują najlepsze rozwiązania urbanistyczne. Stefano Boeri został wyznaczony do koordynowania laboratorium i ekologicznej transformacji stolicy Włoch.
Projekt Roma2050 będzie trwał 18 miesięcy i zostanie wdrożony fazowo. Kolejne fazy zbiegną się z ważnymi architektonicznymi wydarzeniami w Rzymie, takimi jak jubileusz miasta, Expo 2030 i inne. Architekci będą pochylać się nad zagadnieniami takimi jak archeologia, ekologia, socjologia miejska, aktywizm klimatyczny i ekonomia miast.
„Laboratorio Roma2050 będzie cennym narzędziem, które pomoże nam przedstawić zintegrowaną wizję działań rewitalizacyjnych, możliwych do zrealizowania przy zaangażowaniu uniwersytetów, ośrodków badawczych i stowarzyszeń zawodowych. Dzięki pracy młodych architektów i urbanistów oraz bliskiemu i stałemu dialogowi ze wszystkimi zaangażowanymi w tę branżę Laboratorium pomoże stworzyć wiele nowych pomysłów na opracowanie awangardowego modelu urbanistycznego nastawionego na ekologię” - mówi Roberto Gualtieri, burmistrz Rzymu.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.