Antenna Tower

Antenna Tower

Antenna Tower, zdj. Sebastian van Damme

Holenderskie studia IND i Powerhouse Company ukończyły realizację projektu Antenna Tower, wieży nadawczo-obserwacyjnej wykonanej ze stali Corten. Jej nowoczesny design kontrastuje z z otaczającym ją lasem.

Budynek Antenna Tower znajduje się w Çanakkale w Turcji. Oprócz anten multimedialnej i telekomunikacyjnej, umieszczonych na szczycie konstrukcji, znajdują się w niej również powierzchnie wystawiennicze, obiekty rekreacyjne i taras widokowy. Budynek o powierzchni 3000 metrów kwadratowych jest niemal w całości wykonany ze stali Corten. Pracownie wybrały materiał zarówno ze względu na jego kolor, jak i wysoką odporność na warunki pogodowe.

Antenna Tower, zdj. Sebastian van Damme

 

„Głównym materiałem wykorzystanym w projekcie jest stal Corten, wybrana ze względu na łatwość położenia jej na elewacji i naturalny kolor rdzy. Stal Corten lub kortenowa to rodzaj stopu stali, który po wystawieniu na działanie warunków atmosferycznych tworzy stabilną, przypominającą rdzę skorupę. To wykończenie tworzy warstwę ochronną, która w istocie zapobiega korozji. Jego rustykalny, antyczny wygląd tworzy wspaniały kontrast z zielenią lasu i odzwierciedla długą historię Çanakkale”- mówi architekt Arman Akdogan z IND.

Antenna Tower, zdj. Sebastian van Damme

 

Przestrzenie publiczne w Çanakkale Antenna Tower są oddzielone od części technicznych, które znajdują się w betonowym podziemnym bunkrze. Dla zwiedzających przygotowano takie udogodnienia jak drewniane ścieżki spacerowe oraz miejsca na różnorodne eventy i spotkania. „Stanęliśmy przed wyzwaniem połączenia przestrzeni publicznej z potencjalnie niebezpieczną wieżą radiową, a mimo to rozwiązaliśmy ten problem bardzo szybko” — opowiada współzałożyciel Powerhouse Company, Nanne de Ru.

Antenna Tower, zdj. Sebastian van Damme

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.