Architektoniczny recykling. Przebudowa Pawilonu Holenderskiego z Expo 2000

Architektoniczny recykling. Przebudowa Pawilonu Holenderskiego z Expo 2000

Przebudowa Pawilonu Holenderskiego z EXPO 2000, zdj. MVRDV

Studio architektoniczne MVRDV zaprezentowało plan przekształcenia Pawilonu Holenderskiego, który powstał na Expo 2000. Pawilon zostanie przebudowany tak, że znajdą się w nim przestrzenie biurowe, a także mieszkania studenckie i parking. Jak twierdzą architekci, drugie podejście do zaprojektowanej przez nich konstrukcji jest wyjątkowym doświadczeniem, pozwalającym na zweryfikowanie owoców swojej pracy sprzed dwudziestu lat.

Projekt oryginalnego Pawilonu Holenderskiego na Expo 2000 został zainspirowany hasłem „Holland creates space”. Każde z sześciu pięter budynku symbolizowało charakterystyczny dla Holandii krajobraz. Projekt przebudowy zakłada utrzymanie tej koncepcji, przy jednoczesnym nadaniu przestrzeniom funkcji użytkowych – takich, które szczególnie przysłużą się miastu. W nowym pawilonie znajdą się biura i sale konferencyjne. Architekci zdecydowali się dodać do konstrukcji jeszcze dwie bryły, które pomieszczą mieszkania studenckie oraz parking. Budynki zostaną ustawione wokół dziedzińca, który będzie sercem całego projektu. Interesującym aspektem projektu jest dach, który będzie pełnić funkcję rekreacyjną. Znajdą się na nim pełne roślinności ogrody, obiekty sportowe oraz kino.

Przebudowa Pawilonu Holenderskiego z EXPO 2000, zdj. MVRDV

„Dla nas to wyjątkowa okazja, aby ponownie przyjrzeć się naszemu wczesnemu projektowi; projektowi, nad którym pracowaliśmy ponad dwadzieścia lat temu” – mówi założyciel MVRDV, Jacob van Rijs. „Oryginalny projekt był unikalną wizją o bardzo specyficznym przeznaczeniu, ale pomimo tego jego podstawowa struktura jest dużo bardziej elastyczna, niż pierwotnie sądzono. Różnice między piętrami zostaną zachowane, a całość zostanie przekształcona w niezwykle funkcjonalne przestrzenie biurowe, które zachowają jednak unikalne cechy pawilonu wystawowego” – dodaje.

Przebudowa Pawilonu Holenderskiego z EXPO 2000, zdj. MVRDV

źródło: archdaily.com

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.