Architektoniczny recykling. Przebudowa Pawilonu Holenderskiego z Expo 2000
Architektoniczny recykling. Przebudowa Pawilonu Holenderskiego z Expo 2000
Studio architektoniczne MVRDV zaprezentowało plan przekształcenia Pawilonu Holenderskiego, który powstał na Expo 2000. Pawilon zostanie przebudowany tak, że znajdą się w nim przestrzenie biurowe, a także mieszkania studenckie i parking. Jak twierdzą architekci, drugie podejście do zaprojektowanej przez nich konstrukcji jest wyjątkowym doświadczeniem, pozwalającym na zweryfikowanie owoców swojej pracy sprzed dwudziestu lat.
Projekt oryginalnego Pawilonu Holenderskiego na Expo 2000 został zainspirowany hasłem „Holland creates space”. Każde z sześciu pięter budynku symbolizowało charakterystyczny dla Holandii krajobraz. Projekt przebudowy zakłada utrzymanie tej koncepcji, przy jednoczesnym nadaniu przestrzeniom funkcji użytkowych – takich, które szczególnie przysłużą się miastu. W nowym pawilonie znajdą się biura i sale konferencyjne. Architekci zdecydowali się dodać do konstrukcji jeszcze dwie bryły, które pomieszczą mieszkania studenckie oraz parking. Budynki zostaną ustawione wokół dziedzińca, który będzie sercem całego projektu. Interesującym aspektem projektu jest dach, który będzie pełnić funkcję rekreacyjną. Znajdą się na nim pełne roślinności ogrody, obiekty sportowe oraz kino.
„Dla nas to wyjątkowa okazja, aby ponownie przyjrzeć się naszemu wczesnemu projektowi; projektowi, nad którym pracowaliśmy ponad dwadzieścia lat temu” – mówi założyciel MVRDV, Jacob van Rijs. „Oryginalny projekt był unikalną wizją o bardzo specyficznym przeznaczeniu, ale pomimo tego jego podstawowa struktura jest dużo bardziej elastyczna, niż pierwotnie sądzono. Różnice między piętrami zostaną zachowane, a całość zostanie przekształcona w niezwykle funkcjonalne przestrzenie biurowe, które zachowają jednak unikalne cechy pawilonu wystawowego” – dodaje.
Norweskie biura architektoniczne A-lab i LPO ujawniły projekt zagospodarowania obszaru w Bispevika, części Fjord City – planu rewitalizacji nabrzeża w centrum Oslo w Norwegii. Projekt wzmacnia połączenia między historycznym Oslo a jego nowymi częściami, jednocześnie wprowadzając do dzielnicy przestrzenie kulturalne, kreatywne i komercyjne.
Zambia przyjmuje uchodźców z długiej listy krajów. Wśród uchodźców znajduje się najwięcej Kongijczyków, Burundi i Somalijczyków. W zambijskich ośrodkach przebywa łącznie około 105 000 uchodźców. Konkurs Mayukwayuukwa Refugee Camp zbierze projekty centrum społeczności, które będzie działać na ich rzecz.
Rusza tegoroczna edycja Nagrody Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza. W konkursie nagrodzone zostaną najlepsze realizacje architektoniczne, które powstały na terenie Województwa Małopolskiego.
Platforma UNI zaprasza architektów i projektantów do udziału w koncepcyjnym wyzwaniu Spacestop. Zadaniem uczestników będzie zaprojektować kosmiczną przystań dla podróżujących między planetami Układu Słonecznego.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.