Projekt rewitalizacja Fjord City w Oslo. Architektoniczne mediacje

Projekt rewitalizacja Fjord City w Oslo. Architektoniczne mediacje

zdj. A-lab

Norweskie biura architektoniczne A-lab i LPO ujawniły projekt zagospodarowania obszaru w Bispevika, części Fjord City – planu rewitalizacji nabrzeża w centrum Oslo w Norwegii. Projekt wzmacnia połączenia między historycznym Oslo a jego nowymi częściami, jednocześnie wprowadzając do dzielnicy przestrzenie kulturalne, kreatywne i komercyjne.

Firma A-lab była zaangażowana w rozwój nowej części miasta od samego początku – w 2003 r. wraz z firmami architektonicznymi MRDV i Dark wygrała konkurs na plan zagospodarowania kilku działek.  Działka C6 jest ostatnim elementem tej zabudowy. Ze względu na położenie działki – na styku historycznej i nowoczesnej części Oslo - ważne było, aby jej zagospodarowanie odzwierciedlało charakter zarówno nowej, jak i starej dzielnicy, pełniąc rolę architektonicznego mediatora.

zdj. A-lab

 

Inwestycja składa się z pięciu budynków, których forma nawiązuje do ważnych lokalnych zabytków, takich jak barokowa rezydencja Ladegården. Tuż obok historycznych budynków znajdą się przestrzenie do użytku społeczności: miejsca spotkań na świeżym powietrzy, organizacje kulturalne, restauracje, kino, powierzchnie handlowe oraz obszary przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Jak twierdzą twórcy projektu, ma on wzmacniać poczucie przynależności i motywować społeczność do spędzania wolnego czasu poza domem.

zdj. A-lab

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.