Nowe miasto Wolfsburg

Nowe miasto Wolfsburg

Wolfsburg, zdj. Henning Larsen

Studio architektoniczne Henning Larsen opracowało nowy plan generalny dla miasta Wolfsburga w Niemczech. Jak mówią architekci, projekt ma wnieść nową energię do miasta, ustalić nowe standardy dla niemieckiego i europejskiego budownictwa, a także udowodnić, że miasto może być wygodne i piękne jednocześnie.

Projektujemy miasto inkluzywne, otwarte na ludzi. Podejście to oznacza położenie nacisku na rozwój życia społecznego i dostępność miejsc. Współpraca z Volkswagenem dała nam możliwość stworzenia miasta, które jest poligonem doświadczalnym dla najnowocześniejszych technologii mobilnych na świecie. Mimo to, głównym założeniem naszego projektu jest stworzenie miejsca, w którym ludzie chcą przebywać i żyć” – mówi Louis Becker z pracowni Henning Larsen.

Wolfsburg, zdj. Henning Larsen

 

Architekci przypominają, jak istotna dla Wolfsburga jest w tym momencie inwestycja w jego atrakcyjność. Miasto, położone między Berlinem, Hamburgiem i Hanowerem, musi konkurować z sąsiednimi, wyjątkowymi metropoliami o mieszkańców, zwłaszcza tych, którzy bezpośrednio mogą przyczynić się do rozwoju gospodarczego miasta. „Pracownicy, kompetentni i wykwalifikowani lepiej niż kiedykolwiek, zwracają uwagę na to, jak wygląda środowisko, w którym żyją. Owszem, mamy wiele do zaoferowania, ale aby naprawdę zaimponować tęgim umysłom, musimy wyróżniać się na tle innych dużych miast” – mówi Gunnan Kilian, przewodniczący rady nadzorczej miasta Wolfsburg.

Wolfsburg, zdj. Henning Larsen

 

Architekci i władze Wolfsburga w swoich planach postawiły na mobilność, łatwą komunikację w obrębie miasta i różnorodność. Swój projekt nazywają „warstwową tkanką miejską” – takie podejście miesza i przeplata ze sobą różne funkcje miasta, pozwalając jednocześnie na zaoszczędzenie tak bardzo potrzebnej w przeludniających się miastach przestrzeni. Wszystkie części miasta zostaną ze sobą doskonale skomunikowane – plan zakłada przebudowę dworca kolejowego oraz autobusowego, dzięki czemu poprawi się łączność między miastami i miasteczkami całego regionu.

Wolfsburg, zdj. Henning Larsen

 

źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.