Biennale w Wenecji jednak się odbędzie. Organizatorzy ujawniają szczegóły wydarzenia
Biennale w Wenecji jednak się odbędzie. Organizatorzy ujawniają szczegóły wydarzenia
Organizatorzy La Biennale di Venezia, wydarzenia uważanego za jedno z najbardziej prestiżowych w świecie sztuki i architektury, ucinają spekulacje o rzekomym odwołaniu imprezy z powodu epidemii koronawirusa. Paolo Baratta w swojej wypowiedzi podczas zwołanej dziś rano internetowej konferencji prasowej ujawnił szczegóły programu 17. edycji biennale.
Biennale architektury w Wenecji zostanie otwarte dla publiczności 23 maja 2020. Impreza odbędzie się pomimo wzrastającej liczby zarażonych koronawirusem we Włoszech, co według niektórych jest lekkomyślnym posunięciem, które narazi na szwank zdrowie uczestników wydarzenia. Choć Baratta nie odniósł się do spekulacji bezpośrednio, warto zauważyć, że internetowa konferencja prasowa, podczas której przestawiono plan wydarzenia, odbyła się niedługo po tym, gdy oficjalnie potwierdzono 400. zarażenie wirusem we Włoszech.
W oświadczeniu opublikowanym równolegle z konferencją prasową ujawniono, że impreza odbędzie się między 23 maja a 29 listopada 2020 – dokładnie tak, jak planowano wcześniej. Temat tegorocznego biennale brzmi „Jak będziemy żyć razem?”. To ważne pytanie rozwija i wyjaśnia Hashim Sarkis, kurator wydarzenia. „W kontekście pogłębiających się podziałów politycznych i rosnących nierówności ekonomicznych wzywamy architektów do projektowania miejsc, w których możemy naprawdę żyć razem […] Biennale Architettura 2020 potwierdza istotną rolę architekta jako lidera i opiekuna przestrzeni” – powiedział.
W wydarzeniu weźmie udział 114 artystów z 46 krajów, organizatorzy spodziewają też około 250 000 odwiedzających z całego świata.
SARP zaprasza do składania zgłoszeń do wystawy Domy Jednorodzinne w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Program pod przewodnictwem Stowarzyszenia Architektów Węgierskich wybierze najlepsze realizacje domów jednorodzinnych z Polski, Węgier, Czech i Słowacji.
Zespół z praktyki architektonicznej STOPROCENT Architekci, w skład którego weszli Magdalena Morelewska, Przemek Kaczkowski i Anna Wojcieszek, przedstawia projekt domu jednorodzinnego, położonego w malowniczych okolicach Jeleniej Góry. Z okien budynku mieszkańcy mogą podziwiać zróżnicowany górski krajobraz.
Jury międzynarodowego konkursu na projekt nowej siedziby firmy Alibaba w Chinach wybrało zwycięzcę. Jest nim pracownia architektoniczna Benoy i zaproponowany przez nią projekt nowego biurowca. Jak mówią projektanci, są gotowi współpracować ze swoim zleceniodawcą i społecznością Wuhan, aby stworzyć przyjazne środowisko pracy, wartościową przestrzeń publiczną i działać na rzecz rozwoju branży technologicznej regionu.
Jak zamienić dawne tereny przemysłowe w nowoczesną i modną dzielnicę? Na to pytanie może odpowiedzieć studio APA Wojciechowski Architekci, odpowiedzialne za rewitalizację dawnej elektrowni na warszawskim Powiślu. Obszar, dotąd zaniedbany i zapomniany, z powrotem stał się częścią miasta, oferując mieszkańcom miasta atrakcyjne miejsce do pracy i rozrywki – lokale użytkowe, bary, restauracje i sklepy.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.