Jak zamienić dawne tereny przemysłowe w nowoczesną i modną dzielnicę? Na to pytanie może odpowiedzieć studio APA Wojciechowski Architekci, odpowiedzialne za rewitalizację dawnej elektrowni na warszawskim Powiślu. Obszar, dotąd zaniedbany i zapomniany, z powrotem stał się częścią miasta, oferując mieszkańcom miasta atrakcyjne miejsce do pracy i rozrywki – lokale użytkowe, bary, restauracje i sklepy.
Elektrownia Powiśle to miejsce szczególnie zasłużone dla Warszawy. Powstała w roku 1904, będąc tym samym pierwszą elektrownią w mieście. Po niemal stu latach działania obiekt zamknięto decyzją władz miasta – wyeksploatowane budynki nie nadawały się już do bezpiecznego użytku. W tym roku ukończono rewitalizację tego historycznego miejsca. Za projekt przebudowy odpowiada studio APA Wojciechowski Architekci.
Tworząc nową wizję terenu, ekipa projektowa pamiętała, by zachować jak najwięcej z industrialnego charakteru elektrowni, przy jednoczesnym nadaniu jej elegancji i funkcjonalności. Projekt zakładał maksymalną wierność pierwowzorowi, dlatego widać w nim niezwykłą dbałość o detale oraz jakość materiałów – dominują niezwykle modne stal, cegła i szkło.
„„Istotą projektu jest wykreowania przestrzeni dla ludzi, w której cykliczne, interdyscyplinarne wydarzenia kulturalno-artystyczne, zarówno na placach miejskich jak i we wnętrzach, spowodują, że miejsce to nie będzie nigdy spało. Różnorodność funkcji zapewnia każdej z nich walory na najwyższym poziomie, a jednocześnie umożliwia funkcjonalne powiązanie i intuicyjną komunikację” – mówią architekci ze studia APA.
Firma architektoniczna FRPO prezentuje projekt nowego Estación San José – przestrzeni, położonej w centrum stolicy Meksyku. Publicznie dostępny obiekt dostarczy miastu kolejne miejsca biurowe oraz parkingowe. Ponadto, na dachu konstrukcji znajdzie się publiczny, ogólnodostępny taras.
Budowa Three Chamberlain Square zakończy drugą fazę programu rewitalizacji Birmingham. Projekt jest częścią najnowszej fazy inwestycji Paradise, która stworzy 160 000 metrów kwadratowej dodatkowej komercyjnej powierzchni biurowej na Paradise. Three Chamberlain Square to piąty i ostatni budynek, który ma powstać w ramach osiedla Paradise.
Zdobywca Złotego Medalu RIBA, sir David Adjaye, nie ustaje w wysiłkach, by swoją twórczością architektoniczną wspomagać mniejszości etniczne w krajach europejskich i Amerykach, a także sprzyjać rozwijającym się krajom afrykańskich. Kolejny projekt architekta, którego inspiracją jest kultura Afryki to Biblioteka Prezydencka Thabo Mekiego w Johannesburgu. Nowy ośrodek kulturalny, nazwany na cześć poprzedniego prezydenta Republiki Południowej Afryki, posłuży społeczności do celebracji i propagowania lokalnej kultury.
Brytyjska pracownia Ström Architects prezentuje Island Rest - pokryty belkami z poczerniałego drewna modrzewiowego dom letni, zbudowany w malowniczym otoczeniu Isle of Wright. Prosty w formie budynek został zaprojektowany dla czteroosobowej rodziny, która – żyjąc na co dzień w mieście – poszukiwała spokojnego miejsca do wakacyjnego wypoczynku.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.