Alexis Dornier przedstawia trzy wyjątkowe budynki z drewna i betonu, które stanęły w lesie deszczowym na Bali. Ich wnętrza kryją piękne i wygodne przestrzenie mieszkalne z widokiem na otaczającą teren naturę.
Dornier, który sam mieszka na Bali od lat, w swoim najnowszym projekcie usiłował oddać specyfikę tego niezwykłego kraju za pomocą języka architektury. Ośrodek Birdhouse, który twórca założył wraz z grupą znajomych, powita odwiedzających efektownymi, lecz minimalistycznymi bryłami. Ośrodek położony jest w wiosce Mas w pobliżu miasta Ubud, które otoczone jest polami ryżowymi i lasem.
Birdhouse, zdj. Alexis Dornier
Hotel stawia nie na liczbę gości, a na jakość pobytu – jednocześnie może przebywać w nim zaledwie dziesięć osób. Pobyt na Bali uprzyjemnią odwiedzającym szeroki taras, basen oraz doskonale zaprojektowany obszar dookoła budynków. „Budynki Birdhouse wtapiają się w naturę” – mówi architekt. „Są jak rzeźby, w których można zamieszkać, wchodzące w ekscytujące relacje z otoczeniem oraz przedstawiające zaskakujące reinterpretacje idei domu” – dodaje.
Birdhouse, zdj. Alexis Dornier
„Doświadczenie eksploracji tych struktur to podróż przez trójwymiarowy, przypominający labirynt układ różnych przestrzeni” – mówi Alexis Dornier. W istocie, rozkład pomieszczeń w budynkach jest jednocześnie zaskakujący i niezwykle funkcjonalny, sprzyjający relaksowi i wyciszeniu dzięki utrzymaniu doskonałego balansu między otwarciem wnętrz na otoczenie a zapewnieniu mieszkańcom całkowitej prywatności, gdy ci tego potrzebują.
Biuro architektoniczne Aedas ujawniło projekt inwestycji Jurong East Integrated Transport Hub, będącej połączeniem ośrodków transportu, pracy i rekreacji, zlokalizowanej w tętniącej życiem dzielnicy handlowej poza centrum Singapuru. Inwestycja, obejmująca stację przesiadkową i wieżę biurową, a także nowoczesne udogodnienia, ma służyć lokalnej społeczności.
Platforma UNI zaprasza młodych fotografów i artystów do udziału w konkursie na fotoreportaż przedstawiający wpływ ocieplenia klimatu na naturę, który możemy zaobserwować już dziś w naszym otoczeniu.
Rozstrzygnięto krajowy konkurs na Modernizację Roku. Nagrodę w kategorii "Obiekty kultury" w XXIV edycji konkursu otrzymała realizacja Centrum Tradycji i Kultury w Komornikach w województwie Wielkopolskim. Za zwycięskim projektem nowoczesnego Centrum stoją pracownie architektoniczne AKPB Architekci/P. Bartosik i APA ARCHES.
Część z nas ma już wakacje, inni wciąż czekają na upragniony urlop, kolejni natomiast przygotowują się do powrotu do obowiązków po tygodniach odpoczynku. Ci, którzy najbardziej cenią sobie aktywnie spędzany czas wolny, na pewno dobrze znają realia przystani kajakarskich. Niewygodne, źle zaprojektowane – o ile w ogóle można mówić o projektowaniu – często wręcz prowizoryczne. Ciekawym przykładem na dobrze zaprojektowaną przystań kajakarską jest niedawno opublikowana wizja studia Pracowni RS+ Robert Skitek.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.