Biuro z widokiem na morze. Prince Plaza w Shenzhen
Biuro z widokiem na morze. Prince Plaza w Shenzhen
Firma OMA ukończyła budowę nowej wieży w Shenzhen w Chinach – Prince Plaza. Dwustumetrowy wieżowiec został oficjalnie otwarty dla użytkowników, oferując im wstęp na rozległe tarasy otwarte na korytarz widokowy, który pozwala podziwiać cuda natury na tle panoramy miasta.
Prince Plaza nawiązuje do dynamicznego kontekstu Shekou, tworzonego przez góry i morze, a także dawna zabudowa przemysłowa i nowo powstałe drapacze chmur. Te trzy tarasy to niezwykle ważne elementy projektu. Są to przestrzenie publiczne, w których każdy może docenić naturalne środowisko tego obszaru” - powiedział David Gianotte z OMA. Fasada budynku, obłożona szklanymi, żłobionymi panelami wizualnie odnosi się do morskich i górskich krajobrazów, będących jej naturalnym tłem.
Wieża o wysokości 200 metrów oferuje 60 000 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Zostanie ona wykorzystana na potrzeby firm, korporacji, biur i sklepów. Tarasy widokowe będą dostępne zarówno najemcom i właścicielom lokali, jak i mieszkańcom miasta i turystom. Na poziomie parteru znajdzie się duży pasaż handlowy, który zaoferuje użytkownikom szeroki zakres usług i towarów.
„Żaden inny obszar miejski w Shenzhen nie jest tak blisko gór i morza, z korytarzem widokowym i wieloma otwartymi przestrzeniami. W pełni wykorzystaliśmy te zalety w naszym projekcie Prince Plaza” – powiedział architekt ze studia OMA, Bauke Albada.
Japoński architekt Shigeru Ban ujawnił uaktualniony prototyp tymczasowego mieszkania w odpowiedzi na trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Dom zbudowany z drewna i jego pochodnych, cechujący się minimalistycznym stylem charakterystycznym dla projektów Bana, ma za zadanie zapewnić szybkie i tanie schronienie dla ludzi dotkniętych katastrofami naturalnymi.
Otwarto zapisy do konkursu na Polsko-Niemiecką Nagrodę Integracyjną BDA-SARP organizowany wspólnie przez Bund Deutscher Architektinnen und Architekten BDA i Stowarzyszenie Architektów Polskich.
Po czterech latach wydano pozwolenie na budowę brytyjskiego Holocaust Memorial and Learning Centre, zaprojektowanego przez Adjaye Associates, we współpracy z Ron Arad Architects i praktyką Gustafson Porter + Bowman. Ujawniony w 2017 roku projekt został zatrzymany przez sprzeciw opinii publicznej, która miała obiekcje dotyczące miejsca powstania pomnika oraz usunięcia terenów zielonych na rzecz budowy. Architekci zasugerowali się opinią mieszkańców i zmienili projekt tak, aby nie miał wpływu na lokalną roślinność.
Architekci w hołdzie wybitnemu naukowcowi! Czeskie studio podjęło się reinterpretacji budynku, który na dobre wpisał się w historię rozwoju nauki.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.