Tymczasowe domy od Shigeru Bana

Tymczasowe domy od Shigeru Bana

zdj. Shigeru Ban

Japoński architekt Shigeru Ban ujawnił uaktualniony prototyp tymczasowego mieszkania w odpowiedzi na trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Dom zbudowany z drewna i jego pochodnych, cechujący się minimalistycznym stylem charakterystycznym dla projektów Bana, ma za zadanie zapewnić szybkie i tanie schronienie dla ludzi dotkniętych katastrofami naturalnymi.

Uaktualniona wersja prototypu ma większą powierzchnię niż poprzednia, wynosi bowiem aż 47 metrów kwadratowych. Domek składa się z przestrzeni dziennych, łazienki, kuchni i sypialni. Cała konstrukcja została zaprojektowana tak, aby spełnić wymagania dotyczące izolacji termicznej, wentylacji i ochrony przeciwpożarowej. Ban znany jest z projektowania tymczasowych budynków dla ludzi w potrzebie. W 2011 roku zaprojektował schronienie dla ofiar trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii, a w 2015 roku zbudował tymczasowe domy dla uchodźców w Nepalu. Architekt wierzy, że jego projekty mogą nieść pomoc ludziom dotkniętych tragediami, dzięki rozwiązaniom, które są proste, ekonomiczne i efektywne.

zdj. Shigeru Ban

Projekt tymczasowego mieszkania Ban ma zastosowanie nie tylko w przypadku katastrof naturalnych, ale także w przypadku sytuacji kryzysowych i innych okoliczności, które wymagają szybkiego zapewnienia schronienia. 

zdj. Shigeru Ban

 

zdj. Shigeru Ban

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.