Kamil Graczyk ze studia architektonicznego VAME Architekci przedstawia projekt domu jednorodzinnego, który stanie na jednym z gdańskich osiedli. Budynek doskonale wpisuje się w obfitujące w zieleń otoczenie dzięki charakterystycznej, ciemnej elewacji wyłożonej palonym drewnem.
Inspiracją dla projektu Black House była architektura japońska. Jej wpływ widać zarówno w samej formie budynku, jak i w wybranych przez architekta i inwestorów materiałach budowlanych. „Zaproponowane rozwiązania projektowe inspirowane były japońskim minimalizmem oraz szacunkiem dla otaczającej natury. Założenia te przejawiają się w prostej bryle budynku, jak również w sposobie kształtowania wnętrz. Duże przeszklenia harmonizują wnętrze z otaczającym krajobrazem, tworząc spektakularną całość” – mówi autor projektu w rozmowie z portalem Architektura i Biznes. Zaznacza również, że dobre doświetlenie będzie miało pozytywny wpływ na samopoczucie i komfort domowników.
Prosty budynek wzniesiony na planie litery T zostanie obłożony palonym drewnem. Ciemna elewacja pomoże domowi stać się integralną częścią otoczenia, a także wyróżni go spośród wielu innych. Drewniane deski obrobione tradycyjną japońską metodą Shou Sugi Ban zyskają nie tylko wyjątkową barwę, ale również niezwykłą trwałość. „Technologia ta sprawia, że tradycyjna drewniana deska staje się zupełnie nowym, oryginalnym materiałem, odpornym na czynniki atmosferyczne, pleśnie, grzyby czy szkodniki, a srebrzysto-czarny kolor drewna nadaje budynkowi elegancji” – wyjaśnia Kamil Graczyk.
Brazylijski architekt Gui Paoliello ukończył półokrągły dom wznoszący się nad doliną Morro Cavado w Brazilii. Budynek został wzniesiony za pomocą najprostszych techniki budowlane, charakterystycznych dla tego odosobnionego miejsca.
Ogłoszono konkurs na esej na temat przyszłości architektury. Uczestnicy muszą zastanowić się nad tym, jakie będą potrzeby, problemy i wymagania przyszłych społeczeństw, i w jaki sposób architektura może wyjść im naprzeciw.
Studio architektoniczne współtworzone przez Polkę i Meksykanina otrzymało pierwszą nagrodę Rifat Chadirji Prize 2019. Wyróżniony projekt studia to wizja Muzeum Arabskiej Współczesnej Sztuki w Szardży.
Architektoniczna perła San Francisco, Transamerica Pyramid, czeka na nowych właścicieli. Zaprojektowana i zbudowana w latach 70. ubiegłego wieku jest punktem orientacyjnym na mapie miasta, każdego dnia przyciągając tysiące turystów i wielbicieli architektury.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.