Ostatni projekt Ricarda Bofilla. Willa w Algarve

Ostatni projekt Ricarda Bofilla. Willa w Algarve

Willa w Algarve, zdj. Ricardo Bofill

W styczniu tego roku zmarł Ricardo Bofill, kataloński architekt i urbanista. Kilka tygodni przed jego śmiercią ukończono jednak projekt oryginalnej willi, do stworzenia której architekta zainspirowała struktura klasycznej świątyni. Oryginalny obiekt doczeka się realizacji w kompleksie Palmares Ocean Living & Golf.

Willa powstanie w zróżnicowanym nadmorskim krajobrazie, gdzie będzie mogła zachwycać obserwatorów odważną formą i doborem szlachetnych materiałów. Założeniem projektu było to, aby willa była widoczna z daleka, a także przywoływała na myśl klasyczną świątynię ze harmonijnymi kolumnami” – mówią architekci z pracowni Ricarda Bofilla.

Willa w Algarve, zdj. Ricardo Bofill

Projekt willi łączy motywy wzornictwa arabskiego i śródziemnomorskiego. Połączenie to jest charakterystyczne dla architektury Portugalii. Współpracownicy zmarłego architekta zaznaczają, że budynek w poetycki sposób składa hołd zarówno cieniom, jak i światłu.

Willa w Algarve, zdj. Ricardo Bofill

 

„Wnętrze budynku jest zorganizowane wokół centralnego dziedzińca, który dzieli obiekt, jednocześnie pozwalając na dostęp naturalnego światła do wszystkich pomieszczeń. Dziedziniec, otwarty na ocean, kieruje cały dom w kierunku morza i przekształca front domu w przestrzeń otwartą dla innych – znajdują się tam basen, zewnętrzny salon i jadalnia. Dom zaprojektowano w sposób modułowy, co pozwala mu odpowiadać na różne potrzeby mieszkańców bez ryzyka utraty jakości przestrzeni i tożsamości budynku” – dodają architekci.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.