Bob Dylan od nowa. Projekt Olson Kundig

Bob Dylan od nowa. Projekt Olson Kundig

Bob Dylan Center, zdj. Olson Kundig

Studio Olson Kundig świętuje otwarcie budynku Bob Dylan Center w Tulsie w USA. Muzeum, które przedstawi publiczności obiekty związane z twórczością i działalnością znanego muzyka, powstało w budynku należącym dawniej do firmy przemysłowej.

Centrum podkreśla i promuje twórczość Boba Dylana, oferując kolekcję ponad 100 000 przedmiotów zebranych podczas 60 lat kariery muzyka, wśród których znajdą się między innymi rękopisy tekstów, korespondencja, nagrania wideo, dzieła sztuki i oryginalne nagrania studyjne. Konkurs na projekt Bob Dylan Center został ogłoszony pięć lat temu. Wzięło w nim udział blisko 100 studiów architektonicznych.

Bob Dylan Center, zdj. Olson Kundig

 

Projekt zaproponowany przez Olson Kundig wyróżniał się niestandardowym podejściem do zagadnienia sławy. Nie starali się bowiem ukazać Dylana jako światowej gwiazdy rocka, zamiast tego postawili na ukazanie go jako świadomego i płodnego artysty, który wolał przyciągać uwagę swoją twórczością niż wydarzeniami z życia osobistego. Jak twierdzą projektanci, inspirację i wiedzę o charakterze Dylana czerpali z filmu biograficznego I’m Not There, opowiadającego historię życia gitarzysty.

Bob Dylan Center, zdj. Olson Kundig

 

W muzeum znajduje się wielkoformatowy mural, wykonany na podstawie rzadkiej fotografii Dyalana z 1965 roku, podarowanej muzeum przez znanego fotografa Jerry'ego Schatzberga. Wewnątrz fani artysty znajdą sale poświęcone twórczości i inspiracjom Dylana, za którego projekt odpowiada biografka muzyka Jennifer Lebeau, odtworzone w każdym detalu studio nagraniowe wykonane przez Columbia Records Gallery oraz galerię, w której znajdą się prace innych innowacyjnych artystów.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.