Dobre relacje z sąsiadami, czyste powietrze, wszechobecna zieleń i wszystkie najpotrzebniejsze usługi pod ręką – tak większość z nas wyobraża sobie idealne sąsiedztwo. Na potrzeby nowoczesnego mieszkańca miasta odpowiada holenderska grupa Mecanoo w swoim nowym projekcie mieszkalnego wieżowca.
Holenderska praktyka architektoniczna Mecanoo wygrała konkurs na projekt nowego wieżowca mieszkalnego w Amsterdamie. Projekt nazwany Brink Tower na 28 piętrach pomieści prawie cztery setki lokali. Propozycja Mecanoo ma pomóc w rozwiązaniu problemu, który staje się coraz bardziej palący w wielu dużych miastach na Zachodzie – problemu niewystarczającej liczby mieszkań w stosunku do przybywających mieszkańców, studentów i pracowników.
Wieżowiec zaprojektowany przez Mecanoo określany jest jako „dzielnica miasta w pionie” – jej twórcy liczą na to, że dzięki zastosowanym technologiom sprzyjającym środowisku i wdrażaniu założeń zrównoważonego budownictwa Brink Tower będzie miejscem sprzyjającym ekologicznemu, spokojnemu życiu.
Plan Brink Tower obejmuje stworzenie 120 socjalnych 30 mieszkań pełniących funkcję domów opieki, 250 lokali o mieszanym przeznaczeniu i przestrzenie przeznaczone do celów kulturalnych. W cokole parteru powstaną obiekty handlowe, również restauracje i kawiarnie. Tarasy i dachy zostaną wyposażone w dachy polderowe – obsadzone roślinnością, będą „płucami” wieżowca. Jak podkreśla Mecanoo, wieża została zaprojektowana tak, aby umożliwić jak największą interakcję między wszystkimi mieszkańcami i najemcami, a nowymi mieszkańcami i ludźmi zamieszkującymi okolicę od dawna.
Amerykańskie studio architektoniczne Thomas Phifer and Partners ukończyło budowę betonowej konstrukcji dla Muzeum Glenstone w stanie Maryland. Nowo powstały powstał, aby stać się domem dla prac znanego rzeźbiarza Richarda Serry.
Za projekt Pawilonu Polskiego, na EXPO 2020, na którego otwarcie od wielu miesięcy czekają wszyscy miłośnicy współczesnej architektury, odpowiada grupa PROLOG +1, w skład której weszli Mirabela Jurczenko, Bartosz Kowal, Wojciech Mazan, Bartłomiej Poteralski, Rafał Śliwa i Robert Witczak. Tegoroczna propozycja Polaków dotyka zagadnienia kształtowania się przestrzeni oraz społeczności na obszarach wiejskich.
W listopadzie 2020 UNESCO ogłosiło międzynarodowy konkurs Revive the Spirit of Mosul, w którego celem było wyłonienie najlepszego planu rewitalizacji historycznego kompleksu Al-Nouri w Mosulu w Iraku. Międzynarodowe jury w ostatnich dniach przedstawiło zwycięski zespół złożony z ośmiu egipskich architektów, w skład którego weszli Salah El Din Samir Hareedy, Khaled Farid El-Deeb, Sherif Farag Ebrahim, Tarek Ali Mohamed, Noha Mansour Ryan, Hager Abdel Ghani Gad, Mahmoud Saad Gamal i Yousra Muhamed El-Baha.
Prywatni inwestorzy, przychodząc do biur architektonicznych po spersonalizowany projekt domu, często liczą na nowoczesne projekty, proste rozwiązania i otwarte, jasne przestrzenie. Tym razem jednak było inaczej – wymarzony dom klientki miał być tradycyjny, pełen uroku, ciepła i cichych, niewielkich zakątków.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.