Trouble in Paradise. Pawilon Polski na EXPO

Trouble in Paradise. Pawilon Polski na EXPO

Materiały towarzyszące wystawie Trouble in Paradise, zdj. PROLOG+1

Za projekt Pawilonu Polskiego, na EXPO 2020, na którego otwarcie od wielu miesięcy czekają wszyscy miłośnicy współczesnej architektury, odpowiada grupa PROLOG +1, w skład której weszli Mirabela Jurczenko, Bartosz Kowal, Wojciech Mazan, Bartłomiej Poteralski, Rafał Śliwa i Robert Witczak. Tegoroczna propozycja Polaków dotyka zagadnienia kształtowania się przestrzeni oraz społeczności na obszarach wiejskich. 

Nie ma wątpliwości, że powoli wygasająca pandemia koronawirusa i towarzyszące jej wydarzenia w widoczny sposób wpłynęły na organizację życia społecznego na skalę globalną. Zmiany najłatwiej zaobserwować w dużych miastach, które z tętniących dotąd życiem kulturalnym i towarzyskim ośrodków, zmieniły się w miejsca opustoszałe i ciche. Nie bez znaczenia  - choć znacznie mniej dostrzegalne - są również przemiany, które przeszły mniejsze społeczności oraz jednostki. Wielu mieszkańców miast, aby uciec od ponurej pandemicznej rzeczywistości, podjęło decyzję o zamieszkaniu poza miastem, w poszukiwaniu idyllicznego spokoju, długo wyczekanego odpoczynku i życiowego balansu. To właśnie na zagadnieniu życia mieszkańców ulegającym nieuchronnym metamorfozom obszarów wiejskich skupia się tegoroczna propozycja grupy PROLOG+1, zatytułowana Trouble in Paradise.

„Coraz rzadziej wieś stanowi obietnicę autonomii i ucieczki od miasta, a coraz częściej staje się przestrzenią magazynową, miejscem na obwodnice, hale produkcyjne, fermy, całą tę infrastrukturę, bez której życie w dużych aglomeracjach byłoby niemożliwe. Wynika to przede wszystkim z przekonania o służebnej roli wsi, zgodnie z którym stanowi ona zaplecze miast. Chcemy tę perspektywę odwrócić, przestać myśleć o prowincji z »mieszczańskiego« punktu widzenia. Zależy nam na tym, żeby pokazać wieś nie jako przestrzeń zamkniętą, podzieloną, sprywatyzowaną, ale jako przestrzeń idei — wspólnotowości, na której kształt ma wpływ każdy z mieszkańców” – mówi Robert Witczak.

Trouble in Paradise przedstawi szerszej publiczności problemy, z którą mierzą się zarówno rdzenni, jak i nowi mieszkańcy współczesnych polskich wsi, sposoby organizacji życia wiejskich społeczności oraz sposób, w który są one postrzegane przez mieszkańców miast. Wystawie, w skład której wchodzą panoramiczne zdjęcia obrazujące zachodzące zmiany oraz przedstawiające różne punkty widzenia dzieła sztuki, będzie towarzyszyło wyjątkowe wydawnictwo – zbiór esejów autorstwa twórców projektu oraz m.in. Platona Issaiasa & Hameda Khosraviego, Piera Vittoria Aureliego, Andrei Alberto Dutto, Katarzyny Kajdanek i Łukasza Molla.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.