Rane Vidyalaya CBSE School

Rane Vidyalaya CBSE School

Rane Vidyalaya CBSE School, zdj. Shanmugam Associates

Projektując niskobudżetową szkołę w Theerampalayam w Indiach biuro Shanmugam Associates zaczerpnęło inspirację z lokalnej tradycji. Zbudowana z warstwowych modułów i ozdobiona pasiastą mozaiką, przypominającą złogi gleby.

Rane Vidyalaya CBSE School zaoferuje uczniom z obszarów wiejskich wysokiej jakości przestrzenie do nauki. Region Theerampalayam obfituje w wiele niewielkich, ubogich wiosek, których mieszkańcy zajmują się rolnictwem i innymi pracami fizycznymi. Aby poprawić sytuację tamtejszych rodzin, architekci z Shanmugam Associates skoncentrowali się się na wykorzystaniu ekonomicznych technik konstrukcyjnych, które zapewnią przestrzeń stymulującą zapamiętywanie i kreatywność.

2
Rane Vidyalaya CBSE School, zdj. Shanmugam Associates

 

Inspiracją dla budynku były ściany świątyni Thiruvellarai z VI w. oraz lokalna tradycja budownicza – szkoła została zbudowana warstwami, od ogromnych kawałków gruzu i kamieni na dole, po drobniejsze elementy na górze. Aby zmniejszyć koszty budowy, a jednocześnie podjąć działania na koszt tamtejszej gospodarki, architekci sięgnęli po lokalnie wypalaną cegłę i materiały z recyklingu, pozyskane przy rozbiórce innych budynków.

3
Rane Vidyalaya CBSE School, zdj. Shanmugam Associates

 

Klasy i sale przedszkolne zostały zaprojektowane tak, by zapewnić uczniom pełen komfort przyswajania wiedzy oraz bezpieczeństwo. Projektując wnętrza, architekci pamiętali o tym, żeby wszystkie krawędzie wyposażenia były zaokrąglone. Unikanie ostrych kantów to nie tylko zabieg estetyczny, ale również posunięcie znacznie zwiększające bezpieczeństwo w szkole. Kolory, które dominują zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, są naturalne i stonowane. Przełamują je jednak meble i dodatki, które – choć minimalistyczne w formie – rozweselają przestrzeń intensywnymi, czystymi kolorami, czyniąc ją bardziej przyjazną dla dzieci.

 

źródło: designboom.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.