CHE162PI47. Najoryginalniejsze osiedle w Krakowie

CHE162PI47. Najoryginalniejsze osiedle w Krakowie

CHE162PI47, zdj. Modern Living

Nieopodal centrum Krakowa powstała inwestycja o tajemniczej nazwie CHE162PI47. Pod pozornie bezładnym ciągiem liter i cyfr kryje się informacja o lokalizacji, w której się znajduje – na skrzyżowaniu Piaskowej i Chełmońskiego. Projekt wyróżnia jednak nieco więcej niż nazwa. Bloki projektu pracowni Kita Koral intrygują nietuzinkową formą.

Osiedle CHE162PI47 jest wynikiem współpracy inwestora, formy Modern Living, i biura architektonicznego Kita Koral. Zlokalizowane w niewielkiej odległości od centrum, zapewni mieszkańcom łatwy i szybki dostęp do najważniejszych punktów miasta, przy jednoczesnym odseparowaniu od największego gwaru i tłoku. Projekt hołduje spokojnemu życiu w zgodzie z naturą – w obrębie osiedla znajdą się między innymi ogródek dla mieszkańców, strefa relaksu oraz porośnięte trawą dachy.

CHE162PI47, zdj. Modern Living

Najbardziej interesującym elementem osiedla jest jednak sama forma budynków – konstrukcje zaprojektowane przez studio Kita Koral zdecydowanie wyróżniają się na tle smutnych polskich blokowisk. Architekci postawili na dynamikę, geometrię i nieregularność. Budynki bawią się z percepcją obserwatora dzięki spadzistym dachom i intrygującym ukosom.

CHE162PI47, zdj. Modern Living

Uwagę przyciąga również kształt i położenie okien – w przeciwieństwie do tradycyjnego budownictwa, nie są one rozłożone symetrycznie, mają również różne wielkości i kształty. Ich położenie w fasadzie budynku może sprawiać wrażenie pewnego rodzaju przypadkowości, jednak po przyjrzeniu się widać wyraźnie, że pozycja każdego z nich została dogłębnie przemyślana przez architektów.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.