Nieopodal centrum Krakowa powstała inwestycja o tajemniczej nazwie CHE162PI47. Pod pozornie bezładnym ciągiem liter i cyfr kryje się informacja o lokalizacji, w której się znajduje – na skrzyżowaniu Piaskowej i Chełmońskiego. Projekt wyróżnia jednak nieco więcej niż nazwa. Bloki projektu pracowni Kita Koral intrygują nietuzinkową formą.
Osiedle CHE162PI47 jest wynikiem współpracy inwestora, formy Modern Living, i biura architektonicznego Kita Koral. Zlokalizowane w niewielkiej odległości od centrum, zapewni mieszkańcom łatwy i szybki dostęp do najważniejszych punktów miasta, przy jednoczesnym odseparowaniu od największego gwaru i tłoku. Projekt hołduje spokojnemu życiu w zgodzie z naturą – w obrębie osiedla znajdą się między innymi ogródek dla mieszkańców, strefa relaksu oraz porośnięte trawą dachy.
Najbardziej interesującym elementem osiedla jest jednak sama forma budynków – konstrukcje zaprojektowane przez studio Kita Koral zdecydowanie wyróżniają się na tle smutnych polskich blokowisk. Architekci postawili na dynamikę, geometrię i nieregularność. Budynki bawią się z percepcją obserwatora dzięki spadzistym dachom i intrygującym ukosom.
Uwagę przyciąga również kształt i położenie okien – w przeciwieństwie do tradycyjnego budownictwa, nie są one rozłożone symetrycznie, mają również różne wielkości i kształty. Ich położenie w fasadzie budynku może sprawiać wrażenie pewnego rodzaju przypadkowości, jednak po przyjrzeniu się widać wyraźnie, że pozycja każdego z nich została dogłębnie przemyślana przez architektów.
Amerykańska pracownia Studio Gang zaprezentowała projekt rozbudowy Muzeum Sztuki Pięknej w Little Rock w stanie Arkansas. Zaprojektowane przez firmę nowe skrzydło muzeum ma powiększyć istniejącego już kompleks, zapewniając dodatkową przestrzeń do ekspozycji sztuki.
W chińskiej prowincji Shandong powstało nowe centrum turystyczne. Nowoczesna, nieoczywista bryła zaprojektowana przez studio gad·line + została wpisana w górski krajobraz, gdzie cieszy oczy zwiedzających i pozwala im na odpoczynek w otoczeniu minimalistycznej architektury.
Rozpoczęto budowę obiektu Discovery Building dla stacji badawczej British Antarctic Survey na Antarktydzie. Budowla została zaprojektowana przez grupę współpracujących ze sobą biur architektonicznych: Hugh Broughton Architects, Rambol with NORR oraz Turner & Townsend. Nowatorski projekt jest pierwszym, który na tak dużą skalę wykorzystuje technologie ochrony przed śniegiem i wiatrem.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.