Centrum turystyczne w Shandong

Centrum turystyczne w Shandong

Centrum turystyczne w Shandong, zdj. gad·line +

W chińskiej prowincji Shandong powstało nowe centrum turystyczne. Nowoczesna, nieoczywista bryła zaprojektowana przez studio gad·line + została wpisana w górski krajobraz, gdzie cieszy oczy zwiedzających i pozwala im na odpoczynek w otoczeniu minimalistycznej architektury.

Biały, przeszklony pawilon w chińskiej prowincji Shandong, który będzie pełnił funkcję centrum turystycznego znajduje się w sąsiedztwie kanionu Shenlong, w niedalekiej odległości od Mount Tai, jednej z pięciu „świętych gór” Chin. Zaprojektowana przez studio gad·line + bryła składa się z trzech części: białego dachu, szklanych ścian oraz grubej kamiennej podstawy. Pawilon został zbudowany w rekordowym czasie – postawienie tej niezwykłej konstrukcji trwało bowiem zaledwie pięć miesięcy.

Centrum turystyczne w Shandong, zdj. gad·line +

Zwiedzający wchodzą do budynku przez otwór w kamiennej ścianie, by znaleźć się w zakrzywionym, wydłużonym pomieszczeniu. Przeszklone ściany zapewniają odwiedzającym przepiękne widoki na góry. Dzięki lekkiej konstrukcji całość zdaje się unosić w niezwykłym krajobrazie chińskich gór. Budynek oferuje gościom miejsce do odpoczynku i spokojnego planowania dalszej podróży, strefę gastronomiczną i łazienki.

Centrum turystyczne w Shandong, zdj. gad·line +

„W delikatnym świetle poranka przezroczysta szklana zdaje się ukryta w lesie, zaś po zapadnięciu zmroku wydaje się lewitować, całkowicie zanurza się w mroku niemal kosmicznej atmosfery, dając przebywającym wewnątrz niezwykłą okazję do relaksu i medytacji. Ta przestrzeń architektoniczna, tak silnie związana ze środowiskiem, istnieje – podobnie jak natura – na prawach dynamicznej ewolucji. [Bryła i natura] są do siebie przypisane w najprostszy i najbardziej bezpośredni sposób, pozwalając nam żyć w zgodzie z przyrodą”.

 

źródło: designboom.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.