Czy to możliwe, by do pokonania koronawirusa przyczyniła się architektura? Firmy CRA-Carlo Ratti Associati i Italo Rota prezentują rozwiązanie, które może ułatwić leczenie i izolację zakażonych.
Szpital w pudełku
Na wezwanie o zjednoczenie się w walce z wirusem COVID-19 odpowiedzieli również architekci i konstruktorzy, którzy swoją pracą pragną przyczynić się do ustabilizowania sytuacji na świecie. Dzięki temu powstały kabiny CURA, miniaturowe izolatki, które stworzą miejsce dla ciężko przechodzących nowego wirusa.
CURA, czyli Connected Units for Respiratory Disilments, zostały opracowane CRA-Carlo Ratti Associati wraz z Italo Rota. Są to kapsuły intensywnej terapii dla pacjentów ciężko przechodzących COVID-19, możliwe do wykorzystania zarówno do stworzenia szpitala polowego w dowolnym miejscu, jak i do powiększenia liczby izolatek w zwykłych szpitalach i na oddziałach zakaźnych. Każda z kabin pomieści maksymalnie dwóch pacjentów i sprzęt potrzebny do intensywnej opieki medycznej. Kapsuły mogą być używane autonomicznie lub łączone w moduły, zależnie od potrzeb. Ich niekwestionowaną zaletą jest to, że dzięki lekkości materiałów niezwykle łatwo jest je przetransportować, rozłożyć, złożyć i utrzymać w czystości.
Pierwsze jednostka CURA jest obecnie budowana w Mediolanie, jeśli jednak jej twórcy zdecydują się na masową produkcję i system zostanie rozpowszechniona na całym świecie, może być łatwym i względnie tanim rozwiązaniem problemu niedoboru miejsc na oddziałach zakaźnych i oddziałach intensywnej terapii, zarówno teraz, w trakcie epidemii, jak i w przyszłości.
Konkurs Art Temporary Installation w Panamie jest organizowany przez New Arch Competitions. Celem konkursu jest zaprojektowanie tymczasowej instalacji poświęconej sztuce na terenie archeologicznym Panama La Vieja. Konkurs skupia się na pytaniu, jak stworzyć tymczasową architekturę, która współistnieje i łączy się z istniejącymi ruinami, jednocześnie szanując ich tożsamość i historyczną wartość.
Studio Z3Z Architekci przedstawia projekt oryginalnego domu jednorodzinnego położonego wśród leśnego krajobrazu. Dom charakteryzuje się nowoczesną bryłą i nietuzinkowymi elewacjami. Te zostały bowiem pokryte blaszanymi panelami, które zaskakująco dobrze prezentują się w naturalnym otoczeniu.
W poprzednim tygodniu oficjalnie otworzono National Museum of the United States Army w stanie Virginia w USA. Za projekt nowej inwestycji odpowiada pracownia architektoniczna Skidmore, Owings & Merrill. Muzeum ma być swojego rodzaju hołdem dla tych, którzy odbyli i odbywają obecnie służbę wojskową w wojskach Stanów Zjednoczonych.
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki wystartował z pięcioma wystawami w największych miastach Polski. Ekspozycje noszą tytuł „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.