CURA. Mikroskopijne oddziały intensywnej terapii

CURA. Mikroskopijne oddziały intensywnej terapii

CURA, zdj. CRA-Carlo Ratti Associati/Italo Rota

Czy to możliwe, by do pokonania koronawirusa przyczyniła się architektura? Firmy CRA-Carlo Ratti Associati i Italo Rota prezentują rozwiązanie, które może ułatwić leczenie i izolację zakażonych.

Szpital w pudełku

Na wezwanie o zjednoczenie się w walce z wirusem COVID-19 odpowiedzieli również architekci i konstruktorzy, którzy swoją pracą pragną przyczynić się do ustabilizowania sytuacji na świecie. Dzięki temu powstały kabiny CURA, miniaturowe izolatki, które stworzą miejsce dla ciężko przechodzących nowego wirusa.

CURA, zdj. CRA-Carlo Ratti Associati/Italo Rota

CURA, czyli Connected Units for Respiratory Disilments, zostały opracowane CRA-Carlo Ratti Associati wraz z Italo Rota. Są to kapsuły intensywnej terapii dla pacjentów ciężko przechodzących COVID-19, możliwe do wykorzystania zarówno do stworzenia szpitala polowego w dowolnym miejscu, jak i do powiększenia liczby izolatek w zwykłych szpitalach i na oddziałach zakaźnych. Każda z kabin pomieści maksymalnie dwóch pacjentów i sprzęt potrzebny do intensywnej opieki medycznej. Kapsuły mogą być używane autonomicznie lub łączone w moduły, zależnie od potrzeb. Ich niekwestionowaną zaletą jest to, że dzięki lekkości materiałów niezwykle łatwo jest je przetransportować, rozłożyć, złożyć i utrzymać w czystości.

CURA, zdj. CRA-Carlo Ratti Associati/Italo Rota

Pierwsze jednostka CURA jest obecnie budowana w Mediolanie, jeśli jednak jej twórcy zdecydują się na masową produkcję i system zostanie rozpowszechniona na całym świecie, może być łatwym i względnie tanim rozwiązaniem problemu niedoboru miejsc na oddziałach zakaźnych i oddziałach intensywnej terapii, zarówno teraz, w trakcie epidemii, jak i w przyszłości.

źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.